Powrót do domu

Przyjście na świat pierwszego dziecka jest jednym z najważniejszych momentów w życiu małżeństwa – to wtedy staje się ono prawdziwą rodziną. Z reguły już 3 dni po porodzie młoda mama wraca ze swoim maleństwem do domu. To wielki dzień – po raz pierwszy cała rodzina jest w komplecie. Przygotujcie się jak najlepiej na przyjście tej małej, a jednocześnie najważniejszej osoby!

Teraz będziecie zmuszeni zrezygnować z części swojej przestrzeni życiowej na rzecz nowego lokatora, który potrzebuje wygodnego miejsca do spania, przytulnego fotela do karmienia i ciepłego kącika do kąpieli. Musicie liczyć się z poszerzeniem garderoby o sterty maleńkich ubranek, które mają to do siebie, że lubią szybko się brudzić, gdy na przykład maluch ma skłonności do ulewania. Przydałoby się także wygospodarować dodatkową półkę w łazience m.in. na dziecięce kosmetyki. Jeżeli czujecie się trochę zagubieni i zdezorientowani, ta ściągawka pomoże Wam zreorganizować dom tak, aby wszystkim było miło i wygodnie.

Noworodek w pierwszych tygodniach życia odczuwa miłość głównie przez dotyk i zapach. Dlatego ważne jest, aby dziecko stale czuło obecność najbliższych mu osób – mamy i taty. Równie ważne jest czyste ubranko i świeża pieluszka. Warto zatroszczyć się o to, by czas kąpieli, przewijania i pielęgnacji był dla niego i dla Was przyjemnością i miłą zabawą.

Kącik dla dziecka

Zorganizujcie go tak, aby wszystko (pieluszki, ubranka, kosmetyki itp.) było w zasięgu ręki. Oczywiście najważniejszą rolę w kąciku do spania pełni łóżeczko. Na początek możecie zdecydować się na kołyskę, ale ta wystarczy tylko na ok. pół roku. I choć noworodki ją uwielbiają, praktyczniejszym wyborem może okazać się tradycyjne łóżeczko, najczęściej dostępne w wymiarach -120 X 60 cm oraz 140 x 70 cm. Łóżeczko powinno stać w spokojnym miejscu, które w razie potrzeby można zaciemnić także w ciągu dnia.

Wyposażenie łóżeczka to jedna z najistotniejszych spraw. Tradycyjnej poduszki nie należy podkładać dziecku pod główkę, gdyż mogłoby się udusić. Obecnie jednak komplety pościeli zaopatrzone są w zupełnie płaskie poduszeczki, bezpieczne dla niemowląt. Przydadzą się Wam 2 zmiany bielizny pościelowej oraz 2 prześcieradła z gumką, a także jakiś milutki kocyk, który prawdopodobnie będzie towarzyszył dziecku do późnego dzieciństwa.

Kącik do karmienia

Karmienie dziecka piersią lub butelką oznacza coś więcej niż tylko podawanie pokarmu. To również czas intensywnego kontaktu mamy (czasem także taty) z dzieckiem. Niemowlę w ramionach rodziców przeżywa chwile zadowolenia, zyskuje poczucie bezpieczeństwa i nabiera zaufania do otaczającego je świata. Karmiąc dziecko, zapomnij o pośpiechu i skoncentruj się wyłącznie na głodnym maluchu.
Kącik do karmienia powinien być wygodny przede wszystkim dla mamy. Na początku Twoje dziecko będzie jadło często i długo, dlatego pewnie nieraz zdrętwieje Ci ręka. Jeżeli urządzisz sobie wygodne miejsce do karmienia, będziesz mogła w czasie tych długich godzin zająć się czytaniem lub oglądaniem telewizji. Przyda się zatem wygodny fotel w pobliżu stoliczka lub szafki, gdzie zawsze będziesz mieć na wyciągnięcie ręki coś do picia (podczas karmienia często chce się pić) i do przegryzienia.

Kącik do przewijania

Dobrym rozwiązaniem może okazać się w takim wypadku komoda, na której można umieścić blat do przewijania. Jeżeli nie ma miejsca na komody, w sklepach można kupić bardzo wygodny przewijak zakładany na łóżeczko. Pamiętaj, przewijając niemowlę, nigdy nie pozostawiaj go samego!
Dobrze jest ulokować w pobliżu szafkę lub półkę na przybory do przewijania, aby można było po nie spokojnie sięgać, nie zostawiając dziecka samego.

Na półce takiej powinny się znaleźć: