Najlepsza pozycja do karmienia piersią.

Pamiętaj, że podczas karmienia powinno być Wam wygodnie – Tobie i Twojemu dziecku. Żadnych przymusowych pozycji. Postaraj ułożyć się tak. abyś czuła się zrelaksowana, pierś powinna swobodnie „spływać” w kierunku buzi dziecka.

Najlepiej, jeśli maluch nie będzie skrępowany becikiem czy kocykiem. Bądź pewna, że przy Tobie nie będzie mu zimno. Rozebrany podczas pierwszego karmienia, potem ubrany w lekkie, wygodne ubranko ma największą szansę ułożyć się przy piersi tak, jak sam chce. Nie obawiaj się, że jest zbyt blisko, że nie widzisz całej jego twarzy a pierś przesłania mu część noska. Pierś wygląda przecież inaczej niż butelka. Gdy już maluch chwyci i zacznie ssać, nie musisz przytrzymywać piersi podczas karmienia. Twoje palce będą tylko dziecku przeszkadzać napinając zbyt mocno pierś, która będzie się wysuwać z buzi dziecka. Tylko głęboko, wraz z otoczką, wciągnięta brodawka pozwoli dziecku ssać prawidłowo. Język dziecka masując właściwe miejsca, spowoduje, że pokarm „wstrzykiwany” będzie do jego buzi.

Niektóre mamy jako pozycję najwygodniejszą do karmienia wybierają pozycję leżącą (zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie), inne wolą karmić w pozycji siedzącej. Wszystkie pozycje są równie właściwe i tylko od Ciebie zależy, którą wybierzesz. Sposób trzymania dziecka podczas karmienia również jest dowolny. W pozycji leżącej maluch może swobodnie leżeć na boku twarzą do Ciebie. Zazwyczaj sam ułoży się wtedy najwygodniej dla siebie.