Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Dlaczego płacze?

Płacz jest sposobem wyrażania swoich potrzeb. Noworodek powodów do płaczu może mieć dużo. Przede wszystkim kiedy jest głodny, kiedy jest mu źle, odczuwa ból lub niewygodę, a także na skutek dopływu zbyt wielu bodźców z zewnątrz. Zauważalne, że dziecko powoli potrafi poprzez płacz kontrolować otoczenie. Rodzice stopniowo rozpoznają różne rodzaje płaczu i w przybliżeniu wiedzą co jest jego powodem. Jeśli dobrze odgadywane są potrzeby małego człowieka reaguje on przestając płakać. Gorzej jeśli rodzice nie potrafią odczytać sygnałów dziecka wtedy płacz będzie wyrazem bezsilności. Sytuacja staje się stresowa gdy brak cierpliwości i zdenerwowanie rodziców spowodują zaprzestanie prób komunikowania się z dzieckiem. Najgorszym wyjściem będzie wtedy pozostawianie płaczącego dziecka. Da to swój negatywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

Jestem głodny

Głód to najczęstszy powód płaczu. Młodsze niemowlęta jedzą mniej więc szybciej stają się głodne, zmienia się to z wiekiem i zwiększaniem się pojemności żołądka.

Potrzebuję mamy

Pragnienie bliskości i potrzeba poczucia bezpieczeństwa jaką może dać tylko mama bardzo często wyrażana jest poprzez płacz. Nic prostszego jak wziąć maluszka na ręce i ukołysać go.

Mam mokro

Noworodek powinien mieć zmieniane mokre pieluchy aby zapobiec niepożądanemu działaniu moczu na delikatną skórę. dziecko poprzez płacz może wam o tym przypomnieć.

Jest mi niewygodnie

Zbyt ciasno założona pieluszka będzie krępować ruchy dziecka, więc rozluźnienie jej może szybko rozwiązać problem.

Jestem zmęczony

Dzieci bardzo chłonną wszystkie bodźce i nie zawsze potrafią się obronić przed ich nadmiarem. Dochodzi do tego jeśli w ciągu dnia było zbyt wielu wizyt lub do niemowlęcia dochodziło za dużo hałasu z głośnio grającego radia. Wart jest pomyśleć o tym podczas planowania dnia.

Boli mnie brzuszek

Przyczyną płaczu może być ból brzucha związany z tym że układ trawienie jest jeszcze niedostatecznie dojrzały, ma to miejsce najczęściej do 3 miesiąca życia. Przy kolce lub zaparciu pomocne mogą być : masaż brzuszka, ciepła pieluszka ułożona na brzuszku dziecka, a zapobiegawczo specjalna herbatka z kopru lub rumianku.

Gdy wszystkie sposoby zawodzą a nadal nie wiadomo co może być powodem płaczu dziecka najważniejsze jest, aby nie tracić cierpliwości (co może być bardzo trudne), przytulić malucha i pozwolić mu się wypłakać. Może to da mu ukojenie i spokój w domu. Nie lekceważcie jednak powtarzającego się uporczywego płaczu, gdyż może być objawem jakiejś choroby.