Buty

Nie wszyscy rodzice kierują się odpowiednimi względami przy zakupie obuwia dla dziecka, a jak stwierdzono 20% wręcz kupuje nieodpowiednie pod względem zdrowotnym. Pamiętać należy ze stopy dziecka są podatne na deformacje. Wywołane nieodpowiednim obuwiem będą postępować wraz ze wzrostem dziecka i stopniowo przyjmować swój własny bieg. Prowadzić to może do wykształcenia się nieprawidłowego modelu chodu oraz utrwalenia zniekształcenia. Stopy dziecięce z jednej strony są podatne na zniekształcenia, a z drugiej będą się prawidłowo rozwijać jeżeli nie będziemy w tym przeszkadzać poprzez nieodpowiednie obuwie.

NA CO ZWRACAMY UWAGĘ?

Materiał
Podstawowymi cechami od których zaczynamy ocenę są lekkość, elastyczność i miękkość obuwia

Rozmiar
Obuwie powinno być większe od stopy dziecka niespełna 1 cm tak aby odległość między wewnętrzną stroną buta a paluchem nie była za mała. Wybieranie za dużego buta jest również niewłaściwie gdyż wpłynie to na nieprawidłowe ruchy stopy i możliwość powstania zniekształceń.

Podeszwa
Jest elementem spełniającym rolę amortyzującą wstrząsy oraz nierówności podłoża. Ważne aby nie była śliska i zbyt sztywna oraz zapewniała pewny chód.

Wyściółka buta
Najodpowiedniejszym materiałem jest naturalna skóra zapewniająca przewiewność, utrzymanie ciepła w zimie oraz pochłanianie wilgoci

Obcas
Rozmiar i wysokość obcasa mają duże znaczenie. Szeroki o długości 1/3 stopy zapewnia odpowiednią stabilność. Dopuszczalna wysokość obcasa to 1.5 cm dla dzieci małych i 3 cm dla starszych. Zbyt wysoki obcas powoduje przemieszczanie się obciążenia na przodostopie i nierównomierny rozkład sił. Takie zmiany w układnie obciążeń statyczno-dynamicznych prowadzą do powstania zniekształceń

Język
Miękki i o odpowiedniej długości zapewnia ochronę podbicia stopy. Język powinien być na tyle mocno przytwierdzony do reszty buta aby nie dochodziło do jego przesunięcia podczas chodzenia.

Przód
Odpowiednio szeroki aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla palców i dość sztywny jako zabezpieczenie.

Cholewka
Miękka zabezpiecza okolicę okołokostkową przed tarciami, jak również ścięgno Achillesa przed uciskiem.

WARTO WIEDZIEĆ

Obuwie, które przechodzi z dziecka na dziecko ze względu na zmieniony już kształt może wywierać niekorzystny wpływ na rozwijającą się stopę, która dopasowuje się do niego.
Wkładki ortopedyczne powinny być stosowane jedynie po zaleceniu lekarskim. Nieodpowiednie niezgodne ze wskazaniami stosowanie zaopatrzenie ortopedycznego może mieć odwrotny skutek.
Obuwie wykonane solidnie i estetycznie choć jest większym wydatkiem , zawsze jest lepszą inwestycją zwracającą się w dłuższym czasie użytkowania.