Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Odczyny poszczepienne

Niepożądane odczyny poszczepienne stanowią każde zaburzenie stanu zdrowia jakie występuje po szczepieniu . Może być ono wynikiem indywidualnej reakcji organizmu człowieka na szczepienie, błędu wykonania szczepienia, lub błędu podania szczepionki i zjawisk zupełnie od szczepienia niezależnych tylko przypadkowo pojawiających się po szczepieniu. Odczyny poszczepienne mogą być miejscowe i ogólne.

ODCZYNY MIEJSCOWE
Do odczynów miejscowych zaliczamy : obrzęk, zaczerwienie i bolesność w miejscu wstrzyknięcia, które ustępują samoistnie nie wymagając leczenia. Zwykle trwają przez kilka dni i są zlokalizowane, niemniej jednak czasami mogą obejmować całą kończynę i towarzyszyć może temu powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Odczyny miejscowe nie stanowią przeciwwskazania do dalszego szczepienia.

W przypadku niektórych szczepionek typowo dochodzi do odczynu miejscowego.

Reakcja miejscowa po szczepieniu szczepionką BCG związane jest to ze specyfiką szczepionki, w której żywe drobnoustroje namnażają się w miejscu wszczepienia, a sam odczyn jest potwierdzeniem prawidłowej reakcji organizmu. Po podaniu szczepionki BCG powstaje w miejscu wkłucia wypełniony treścią pęcherzyk, który po pęknięciu tworzy owrzodzenie gojące się następnie przez około 3 miesiące (wymiary owrzodzenie nie przekraczają 1 cm średnicy). Po wygojeniu owrzodzenia pozostaje najmniej 3 milimetrowa blizna.

Dobra rada
Należy pamiętać o tym, aby miejsce powstania owrzodzenia osłaniać i chronić przed zamoczeniem.

ODCZYNY OGÓLNE
Mogą przebiegać pod postacią ogólnego pogorszenia samopoczucia, podwyższonej temperatury > 39 st, drgawek gorączkowych lub niegorączkowych, przedłużającego się powyżej 3 godzin krzyku o wysokim tonie, bólów mięśniowo-stawowych, zapalenia ślinianek, jąder, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub rdzenia kręgowego oraz małopłytkowości. Możliwe jest wystąpienie zmian skórnych wysypkowych ze świądem i obrzękiem powiek. Najczęstszymi szczepieniami, po których występują niepożądane uogólnione reakcje poszczepienne są : odra i różyczka.

Odczyny poszczepienne

choroba możliwy odczyn
polio (doustne) bóle brzucha, bardzo rzadko zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, zapalenie rdzenia (do 30 dni)
dtp (podskórnie) drgawki, encefalopatia poszczepienna (do 12 tyg.), ciągły płacz (od 3 do 24 godzin), reakcja uczuleniowa (anafilaksja – do 4 godzin),
odra poronny zespół odropodobny (5-14dni)
MMRII, Trimovax drgawki (do 72g)
WZW B anafilaksja (do 4 g)

 

Pamiętaj!
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy skontaktować się z lekarzem.