Jak wprowadzać dodatkowe posiłki

Jeżeli karmisz piersią nie wprowadzaj dodatkowych pokarmów przed upływem 6-ego miesiąca życia dziecka. Niemowlę karmione sztucznie może jeść naturalne soki przecierowe już w 4 miesiącu życia. Wprowadzając pojedynczo nowe pokarmy możesz obserwować, jak reaguje niemowlę na poszczególne produkty. Należy zaczynać od niewielkich ilości stopniowo zwiększając i urozmaicając podawane pokarmy. Wprowadzając do jadłospisu malca soki, zaczynaj od podawania niewielkiej ilości np.: jednej łyżeczki i systematycznie zwiększaj ilość do 4 łyżek stołowych dziennie. Wprowadzając pierwsze posiłki zbożowe, rozpocznij od podawania jednej łyżeczki pokarmu podczas dziennego karmieniem mlekiem. Pierwszy posiłek zbożowy wskazane jest, aby był, jednolity i dość płynny o łagodnym smaku. Następnym po sokach „dorosłym” pokarmem niemowlęcia są zazwyczaj kleiki i kaszki bezmleczne. Po sokach, kleikach i kaszkach kolejnym posiłkiem będą zupki i jarzynki możesz podawać malcowi już od 5. miesiąca życia w miejsce jednego z posiłków mlecznych.

Nowe warzywa testujemy pojedynczo w następujący sposób:
1 dzień – 1 łyżeczki, 2 dzień – 2 łyżeczka, 3 dzień – 3 łyżeczki, 4 dzień – 4 łyżeczki,
5 dnia podajemy dziecku pokarm do syta i jeśli nie stwierdzimy nietolerancji to rozpoczynamy sprawdzanie kolejnego warzywa.

Obiadki z dodatkiem mięsa, które jest cennym źródłem białka i żelaza można wprowadzić od 6. miesiąca do diety dziecka. Mięso indyka, królika lub kurczaka jest najlepszym surowcem mięsnym dla niemowlęcia. Przed 10 miesiącem życia do diety dziecka nie wprowadza się produktów zawierających gluten – czyli tych, których składnikami są: pszenica, żyto, owies i jęczmień. Pierwsze posiłki dziecka powinny być homogenizowane czyli rozdrobnione i ujednolicenie pod względem struktury w celu lepszej przyswajalności przez organizm niemowlęcia.