Przewijanie niemowlęcia

W pierwszych miesiącach życia przewijanie jest jednym z najczęstszych obowiązków. Jak postępować aby uniknąć podrażnienia delikatnej skóry dziecka tego muszą nauczyć się rodzice sami. Pieluszki jednorazowe pozwalają na zachowanie dłuższego odstępu pomiędzy przewinięciami, ma to zwłaszcza znaczenie w nocy gdy nie ma potrzeby budzenia śpiącego dziecka. Pieluchy jednorazowe są doskonałym rozwiązaniem na oddawanie moczu przez dziecko, natomiast po oddaniu stolca wymagają natychmiastowej zmiany.

PRZYGOTOWANIE

Aby ułatwić sobie całą czynność należy w pierwszej kolejności przemyśleć co może okazać nie potrzebne w trakcie przewijania. Z biegiem czasu będzie to odbywać się automatycznie. Podstawową rzeczą jest przygotowanie sobie wszystko, czego będziesz potrzebować. Wszystkie kosmetyki, przybory muszą znajdować się w zasięgu ręki tak aby w razie potrzeby jednym ruchem znalazły się na miejscu. Sami dokładnie myjemy ręce, aby pozbyć się wszędzie występujących bakterii. Przygotowania wymaga też miejsce gdzie zamierzamy położyć maluszka. W tym celu rozłóż dodatkową pieluchę lub jakiś podkład z materiału. Ma to za zadanie uchronić dziecko przed leżeniem na mokrym, zabrudzonym i nieprzyjemnym podłożu.

Nic bardziej mylnego, że malec będzie posłusznie leżeć podczas przebierania. Powinniśmy zapewnić mu pewne atrakcje, bo w innym przypadku szybko znudzi się lub zdenerwuje, a wtedy może prysnąć cała przyjemność. W tym celu jeśli istnieje taka możliwość druga osoba – tata, babcia lub ktoś z bliskich mogą zająć się zabawianiem. Inne przydatne rzeczy to wiszące zabawki, grzechotka, lub cokolwiek co zwraca uwagę dziecka. Sami zobaczycie, że stopniowo dziecko będzie samo szukało sobie zajęcia, ukierunkuje swoje zainteresowanie na pieluszkę, pojemnik z kremem lub grzebień.

Co będzie potrzebne

ZACZYNAMY!

Przystępując do czynności mamy już pewne dane mogące zorientować nas w sytuacji. To że w pieluszce jest kupa możecie spodziewać się gdy dziecko jest po posiłku, cenną wskazówką jest oczywiście zapach. Odwijamy pieluchę i już wiemy co zastaliśmy. Jeśli jest kupa to pozostałą częścią pieluchy, która jest czysta staramy się pupę. Zabrudzona pielucha wędruje do prania, jeśli jednorazowa to do kosza. Mając do dyspozycji chusteczki pielęgnacyjne myjemy starając się dotrzeć do wszystkich fałdów gdzie mogą znajdować się zanieczyszczenia. W pierwszej kolejności zajmujemy się przodem, następne obydwie nóżki i pośladki. Podkładamy czystą pieluchę uprzednio unosząc pupę ku górze. Przed położeniem należy osuszyć skórę. Następnie zawijamy dziecko w odpowiednio przygotowane pieluchy zwinięte w trójkąt, natomiast przy pieluchach jednorazowych pamiętamy o tym aby taśmy samoprzylepne nie przykleiły się do skóry niemowlęcia. Jeśli pielucha jednorazowa jest dobrze dopasowana i założona mamy gwarancję że nic nie przecieknie, i nie dojdzie do otarcia delikatnej skóry niemowlęcia. U noworodków zawsze zwracamy uwagę na kikut pępowiny, który powinien być odkryty w żadnym przypadku zawinięty w pieluchę. Pieluchy jednorazowe to bardzo duże udogodnienie o czym zaświadczą wam babcie. Nie dość, że łatwiej ją założyć, to można ją dłużej trzymać na pupie dziecka, a do tego po zużyciu wędruje do kosza i nie musimy tracić czasu na pranie. Pieluchy tetrowe zabrudzone stolcem w pierwszej kolejności muszą zostać spłukane zimną wodą, wstępne przygotowanie do prania kończymy przepierką w ciepłej wodzie. Pozostawiamy tak przygotowane pieluchy, aż zbierze się ich więcej i będziecie mogli „hurtem” je wyprać Pieluszki jednorazowe inaczej zwane pieluchomajtkami są tak skonstruowane, że po zużyciu umożliwiają odpowiednie złożenie i sklejenie. Zanim wyrzucimy je do kosza powinny być zawinięte w worek foliowy. Kategorycznie nie wolno wrzucać ich do sedesu.

Prawidłowe przewijanie dziecka

PRZEWIJANIE MOŻE BYĆ PRZYJEMNE

Wszystkie dzieci, uwolnione od mokrej pieluchy, uwielbiają poruszać nóżkami. Pozwólcie na to również Waszemu dziecku tak często, jak jest to możliwe! Możecie przy tym pieścić swoje maleństwo, bawić się z nim, śpiewać. Wtedy dziecko czuje się kochane. Zanim założycie nową pieluchę, posmarujcie pupę dziecka niewielką ilością kremu dla niemowląt – w ten sposób ochronicie skórę dziecka przed odparzeniami. Cienka warstwa kremu wystarcza całkowicie – zbyt duża ilość zmniejsza chłonność pieluchy. Pamiętajcie, żeby nie zabrudzić resztkami kremu taśmy zapinającej pieluchę.