Karmienie wcześniaków

Mleko kobiece wytwarzane po przedwczesnym porodzie jest optymalnie dostosowane do potrzeb wcześniaka. Zawiera większe stężenie białka niezbędnego do wzrostu, taurynę potrzebną do wchłaniania witaminy D, ponadto większa jest zawartość immunoglobulin, antyoksydantów takich jak B-karoten i inozytol ( zmniejsza częstość występowania retinopatii u wcześniaków). Karmienie piersią wcześniaka dodatkowo ma istotne znaczenie ze względu na gospodarkę lipidową. Przedwczesny poród przerywa przezłożyskową transmisję wielonasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do rozwoju tkanki nerwowej. Odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych w okresie po porodzie może zapewnić tylko naturalny pokarm kobiecy. Warto wspomnieć, iż stwierdzono wyższy iloraz inteligencji w grupie badanych dzieci szkolnych, które w okresie niemowlęcym karmione były piersią. Związane jest to właśnie z długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi i ich wpływem na rozwijający się układ nerwowy. Natomiast standardowe mieszanki dla wcześniaków nie zawierają wielonasyconych kwasów tłuszczowych, co stanowi kolejny argument za naturalnym karmieniem.

Pierwsze karmienie – nie należy się spodziewać aby wcześniak od razu umiał ssać. Pierwszym krokiem w nauce będzie wyciśnięcie kilku kropli pokarmu i przystawienie maluszkowi tak aby mógł polizać brodawkę. Prawdopodobnie na początku będą to niezgrabne ruchy, które przy konsekwencji doprowadzą do ostatecznego podjęcia przez dziecko ssania piersi.

Wzmacniacz pokarmu – jest to preparat dodawany do pokarmu matki lub rozpuszczany w wodzie. Jego zadanie polega na uzupełnianiu diety wcześniaka w związku z pewnymi niedoborami, których się spodziewamy. Wynika to z tego, że maluch podczas jednego posiłku spożywa niewielką ilość pokarmu. A dodatkowo musi uzupełnić to czego nie zdążył otrzymać od mamy w okresie życia płodowego, które uległo skróceniu.

Utrata laktacji – wymaga wprowadzenia specjalnych preparatów przygotowanych dla wcześniaków. Mleko dla wcześniaków karmionych sztucznie zazwyczaj jest podawane do uzyskania wagi 4 kg. Następnie wprowadzane jest kolejno i odpowiednio do wieku mleko początkowe lub następne.