Fotelik samochodowy

TROCHĘ FAKTÓW

Dziecko podróżujące w samochodzie bez fotelika jest narażone na urazy, które mogą być tragiczne w skutkach. Podczas gwałtownego hamowania dziecko nie jest w stanie przeciwstawić się siłom bezwładności. Z tego powodu dziecko jest zadecydowanie bardziej narażone na obrażenia ciała. Wielkość i ciężar głowy dziecka w stosunku do całego ciała przeważa jeśli porównujemy osoby dorosłe. Głowa będąc pod działaniem sił bezwładności „pędzi przed siebie” i przy delikatnej budowie kręgosłupa szyjnego nie może być powstrzymana.
Foteliki samochodowe dla niemowląt są umieszczone tak, aby dziecko siedziało tyłem do kierunku jazdy. Jest to spowodowane tym, że w przypadku kolizji samochodowej mięśnie szyi niemowlęcia nie są w stanie przeciwdziałać siłom, które powodują przemieszczanie głowy do przodu. Z tego względu obrażenia kręgosłupa szyjnego oraz głowy mogą wystąpić nawet jeśli dziecko jak najbardziej prawidłowo siedziało w foteliku. Mięśnie szyjne stają się odpowiednio silne, kiedy dziecko kończy mniej więcej rok. Jest to więc moment, w którym możemy obrócić fotelik. W krajach zachodnich obowiązuje zasada 20 funtów (American Academy of Pediatrics), gdyż uważa się, że większość dzieci przekraczających ową wagę ma odpowiednio wykształcone mięśnie szyi, co umożliwia jazdę do przodu. Kolejnym momentem kiedy nasze dziecko przesiada się na kolejny rodzaj fotelika jest wiek około 4 lat (reguła 40 funtów), kiedy wzrost jest wystarczający, aby odpowiednio dopasować pasy samochodowe. Pamiętajcie! Jest to ogólna zasada, wiele spośród czterolatków musi jeszcze przez jakiś czas pozostać w foteliku. W jaki sposób stwierdzić czy nasza dziecko, które ma 4 lata może się przesiąść? Gdy założymy pasy to ich część dolna obejmuje miednicę, nie brzuch, a górna ramię, a nie szyję.

RODZAJE FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH

Foteliki dla niemowląt
Przeznaczone są dla dzieci ważących do około 11 kg.
Montowane w samochodzie w pozycji przeciwnej do kierunku jazdy.
Posiadają uchwyt, dzięki któremu możesz przenosić dziecko w foteliku poza samochodem.
Zwykle posiadają 3 punktowe pasy: ponad ramionami i w kroku (niektóre mają 5 punktowe pasy).
W foteliku łatwo demontuje się pokrycie, co rozwiązuje problem prania.
W wyposażeniu dodatkowym może być przeciwsłoneczna pelerynka.
Niektóre modele posiadają oddzielną podstawę, która pozostaje w samochodzie (ułatwienie montażu).

Foteliki dla niemowląt i dzieci
Przekładane siedzenie umożliwia przewożenie niemowlęcia do 11 kg ułożonego przeciwnie do kierunku jazdy jak i dziecka starszego do około 20 kg po przełożeniu w kierunku jazdy samochodu.
Okres użytkowania zdecydowanie wydłuża się w porównaniu z poprzednim rodzajem fotelika.
Posiadają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Foteliki dla starszych dzieci
Przeznaczone dla dzieci, które są za ciężkie na dotychczas stosowane foteliki.
Stanowią podstawę, na której siedzi dziecko przypięte pasami samochodowymi.
Posiadają podpórki na ręce.

WYBIERAMY FOTELIK – NA CO ZWRACAMY UWAGĘ.

Potwierdzeniem bezpieczeństwa danego produktu są certyfikaty: