Karmienie na żądanie

Karmienie na żądanie

Noworodka należy karmić na wezwanie. W pierwszym okresie po porodzie oznacza to właściwie karmienie nieomal na okrągło. Stopniowo gdy zmienia się mleko matki ( z siary w mleko właściwe) i jest jego więcej, wydłuża się okres pomiędzy karmieniami. Przy każdym karmieniu można podawać jedną bądź dwie piersi, jest to umowna sprawa zależna od potrzeb noworodka i ilości pokarmu . Zazwyczaj nie ma konieczności zmuszania dziecka do karmienia, są jednak okoliczności , w których dziecko może być mało aktywne i senne (żółtaczka fizjologiczna, duża niedowaga urodzeniowa), wtedy wymagana jest inicjatywa mamy, budzenie i przystawianie dziecka do piersi.

Techniki karmienia

Na siedząca: najlepiej w fotelu z kilkoma poduszkami pod ręką matki i główką dziecka. Jest to wygodna pozycja, podczas której mama zachowuje kąt 90 stopni (plecy do ud).
Spod pachy: niemowlę znajduje się z boku mamy z główką trzymaną w dłoni. Jest to dobra pozycja dla matek, które rodziły dzieci poprzez cięcie cesarskie oraz dla mam bliźniaków.
Na leżąco: mama i maluch leżą na boku przodem do siebie w ten sposób, że główka niemowlęcia znajduje się na wysokości piersi. Jest to znakomity sposób karmienia w nocy.

Praktyczne rady

Ćwiczenia ssania

Ułożenie ust w czasie ssania nie zawsze kształtuje się prawidłowo, szybkie spostrzeżenie nieprawidłowości pozwala na łatwe skorygowanie. Najczęstszymi błędami, które daje się spostrzec są: wąskie układanie ust, cofanie języka przed i w trakcie karmienia, uchwycenie samej brodawki, wciąganie warg, cmokanie, mlaskanie, ssanie z przesuwaniem brodawki po języku w przód i tył. Korekcji możemy dokonać poprzez prowadzenie odpowiednich ćwiczeń, oraz kilku poprawek na sposób naszego postępowania i reagowania na złe ssanie dziecka.

Ćwiczenia szerokiego otwierania buzi

Palec wskazujący wkładamy po umyciu do ust malca. masujemy wargę górną, potem dolną, prowokujemy szerokie otwarcie ust poprzez wywijanie dolnej wargi, oraz przyciskanie dolnej wargi ku dołowi. Podczas tych ćwiczeń powtarzamy – otwórz buzię, aaaa.

Ćwiczenia prawidłowego układania języka

Prawidłowo ssące dziecko owija język na brodawce, jeśli stwierdzi się, że ten główny warunek nie jest spełniony to należy wprowadzić ćwiczenia polegające na:

Zasady prawidłowego przystawiania noworodka?