Pielęgnacja

PUPA

Pupa dziecka jest strategicznym punktem pielęgnacji. Na skutek kontaktu z wilgocią oraz drażniącego działania moczu jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Pieluchomajtki dzięki swojej dość złożonej budowie zapewniają dziecku długotrwałą suchość. Posiadają specjalne warstwy pochłaniające mocz, dzięki czemu skóra nie jest wyeksponowana na jego niepożądane działanie, ponadto wykonane są z materiałów zapewniających przewiewność. Dodatkowo niektórzy producenci stosują środki pielęgnacyjne w wewnętrznej stronie pieluch np.: balsam z aloesu. W ten sposób łączy się działanie ochronne z działaniem pielęgnacyjnym. W pieluchach jednorazowych stosowane są coraz to nowsze rozwiązania wszystko to aby zapewnić dziecku suchość, komfort a skórze ochronę. Wilgotne chusteczki są bardzo praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym dokładne oczyszczanie i powlekanie skóry substancjami ochronnymi, którym są nasycone. Dokładnie wycieramy nimi pupę pachwiny oraz pozostałą powierzchnię ciała wchodzącą w kontakt z pieluchą.
Kremy przeciwodparzeniowe posiadając substancje ochronne i łagodzące oraz działające antyseptycznie ich zastosowanie rozszerza się na inne regiony ciała gdzie stwierdzimy podrażnienie, istnieją wskazanie w których stosowane mogą być również u dorosłych.

 

TWARZYCZKA

Pielęgnację prowadzi się poprzez przemywanie letnia przegotowaną wodą za pomocą płatka z waty. Gdy stwierdzimy, że skóra policzków jest zbyt sucha smarujemy ją cienką warstwą oliwki lub kremu przeznaczonego dla niemowląt.

OCZY

Oczy ulegają samooczyszczaniu poprzez łzy i nie wymagają specjalnych zabiegów poza przemywaniem przegotowaną letnią wodą. Najlepiej obmywać oczy zmoczonym wacikiem prowadząc go od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Utrzymujące się łzawienie oczka bądź widoczna zbierająca się treść ropna wymagają wizyty u pediatry.

USZY

Uszy wymagają oczyszczania jedynie w zachyłkach małżowiny usznej. Niewskazane jest wprowadzanie pałeczek higienicznych do przewodu słuchowego zbyt głęboko w obawie przed uszkodzeniem bębenka.  Woskowina, która znajduje się w przewodzie słuchowym zewnętrznym  jest naturalna  substancją o cechach ochronnych. Jest produkowano przez znajdujące się w przewodzie słuchowym  gruczoły  i wykazuje cechy  działania  przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybicze.  Jej powłoka  zabezpiecza również bardzo  delikatną skórę przewodu.  Woskowiny nie usuwamy u noworodka i  niemowlęcia i  nie należy tego  robić bez konieczności. Woskowinę usuwamy  jeśli powoduje dolegliwości,  co  jest  jednak   trudno określić. Woskowinę może usunąć lekarz zwłaszcza jeśli  jest to konieczne do  zbadania ucha. Do usuwaniu woskowiny wykorzystujemy  roztwory rozpuszczające ją oraz  płukanie.

NOS

Nos nie wymaga szczególnej toalety, gdyż ulega samooczyszczaniu podobnie jak przewody słuchowe. Próby wprowadzenie wacika i usunięcie znajdującej się tam zeschniętej wydzieliny mogą jedynie zakończyć się wepchnięciem wydzieliny głęboko. Jeśli wymagane jest usunięcie zalegającej wydzieliny np: podczas infekcji najlepiej jest użyć gumowej gruszeczki. które dostępne są w aptece.

PAZNOKCIE

Paznokcie obcinamy zdezynfekowanymi spirytusem nożyczkami najlepiej podczas snu dziecka. Nawet nieznaczne uszkodzenie naskórka w pobliżu płytki paznokciowej może zakończyć się odczynem zapalnym, które będą wymagać kontroli lekarskiej.

OKOLICA NARZĄDÓW ROZRODCZYCH

Główne zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy podczas kąpieli. U chłopców nie należy zsuwać napletka, a u dziewczynek szparę przemywamy delikatnie tamponami od przodu w kierunku ku tyłowi. W następnej kolejności prowadzimy toaletę szpary międzypośladkowej. Skóra tej okolicy jest szczególnie narażona na działanie moczu i stolca, dlatego często ulega podrażnieniom.

WŁOSY

Włosy obmywamy podczas kąpieli wodą, a 1 do 2 razy w tygodniu myjemy szamponem chroniąc oczy przed dostaniem się specyfiku. Pamiętamy o starannym spłukaniu wodą. Dobrze jest zwłaszcza u starszych niemowląt rozczesać włosy przed kąpielą. Wizyta u fryzjera domowego jest sprawą indywidualną, z reguły odbywać się powinna co 2 miesiące.

PĘPEK

Pielęgnacja pępka polega przede wszystkim na osuszaniu i chronieniu przed zakażeniem. Podstawowym działaniem jest umożliwienie dostępu powietrza oraz ochrona przed drażniącym działaniem moczu. Dezynfekcję prowadzimy 1 do 2 razy dziennie przecierając gazikiem nasączonym 70% spirytusem. Pępka nie moczymy dokąd nie odpadnie kikut pępowiny.