Kąpiel noworodka

PRZYGOTOWANIE

Plastikowa przenośna wanienka powinna być ustawiona na stole lub blacie z dobrym dostępem. Na dnie należy położyć tetrową pieluszkę.
Temperatura wody powinna być zbliżona do ciepłoty ciała noworodka czyli około 37 stopni C, najłatwiej zaopatrzyć się w odpowiedni termometr, który dokładnie wskaże czy woda nie jest za zimna lub za gorąca. Przy pierwszych kąpielach nie potrzeba zbyt dużo wody, bezpieczniej będzie nalać do poziomu 10cm od dna wanienki. Przed przystąpieniem do kąpieli wszystko powinno być przygotowane, miejsce gdzie ułożymy dziecko po kąpiel powinno być w pobliżu wanienki umożliwiając swobodny dostęp. Na blat kładziemy suchy czysty i delikatny w dotyku ręcznik.
Temperatura w pomieszczeniu gdzie znajduje się dziecko nie może być zbyt niska. Nie może być przeciągu, unikamy też hałasu. Jeśli dostosujemy odpowiednio temperaturę pokoju do wymagań noworodka, nie musimy się martwić, że jest mu za zimno podczas rozbierania przed, bądź pielęgnacji po kąpieli.

Akcesoria i kosmetyki kąpielowe:

 

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ KĄPIEL

Kąpiel zaczynamy od namydlania, które wykonujemy myjką, dokładnie docieramy do okolic fałdów skórnych w pachwinach, łokciach i kolankach, myjemy rączki. Samo namydlanie możemy wykonać na blacie jeszcze przed włożeniem do wanienki.

Gdy dziecko jest już namydlone i znajduje się w wanience to trzymamy je pewnie jedną ręką podkładając ją pod plecy noworodka, a drugą wykonujemy pozostałe czynności. Główkę po delikatnym zmoczeniu również namydlany bądź myjemy szamponem. Polewanie zaczynamy od główki pamiętając aby spłukiwany szampon nie dostał się do oczu. W następnej kolejności szyja, tułów i kończyny górne a potem dolne. Okolice fałdów skórnych i narządów płciowych tak jak uprzednio dokładnie namydlane teraz muszą być dokładnie opłukane. Po zakończeniu tego etapu kąpieli wyjmujemy malucha z wanienki owijamy w ręcznik tak aby główka znalazła się w kapturku jeśli wasz ręcznik go posiada. Kładziemy dziecko na blat i wycieramy do sucha, pamiętajmy aby ręcznik delikatnie przykładać do ciałka a nie pocierać nim gdyż może być to nieprzyjemne. Po kąpieli zajmujemy się zabiegami kosmetycznymi, ubieramy dziecko w czyste ubranko, karmimy i układamy do snu. Kąpiel jest najlepiej wykonywać wieczorem, powinien to być przyjemny rytuał ułatwiający dziecku zaśnięcie.

Dobre rady

  • Przy pierwszej kąpieli dobrze jest skorzystać z pomocy osoby, która posiada doświadczenie.
  • Dzieci, które boją się kąpieli więc krzyczą i prężą się powinny być przyzwyczajane stopniowo.
  • Namydlanie najlepiej jest wykonywać przed włożeniem do wanienki, a wszystkie czynności wykonywane powinny być spokojnie i delikatnie.
  • Woda z ujęć miejskich często zawiera liczne niepożądane substancje.
  • Dobrze jeśli tata zaangażuje się w kąpiel dziecka, wzmocni to kontakt i wspólne zapoznawanie się, a mamie pozwoli na chwilę wytchnienia.
  • Stosowanie mydeł alkalicznych zmienia pH skóry i wysuszając ją, wpływa także negatywnie na płaszcz ochronny skóry.
  • Kosmetyki kąpielowe powinny mieć lekko kwaśny odczyn, pozbawione być barwników oraz zbyt intensywnego zapachu.
  • Niewskazana jest zawartość mydeł i detergentów.
  • Nie powinno się stosować kosmetyków dających obfitą pianę ze względu na zawartość aktywnie czynnych substancji powierzchniowych, które odtłuszczają i wysuszają skórę.
  • Przy zakupie szamponu szukajmy tych, które nie szczypią w oczy.