Rośliny lecznicze

JAK DZIAŁAJĄ ROŚLINY LECZNICZE?

Zioła i rośliny lecznicze zawierają substancje czynne, które mogą działać w różnoraki sposób. Mogą działać hamująco lub pobudzająco na układ nerwowy dając uspokojenie lub podnosząc aktywność. Tak właśnie działa kozłek lekarski zalecany na stany nadpobudliwości, a przykładowo herbata dzięki zawartości kofeiny pobudza do działania. Mogą wzmagać wydzielanie żółci w wątrobie ( dzika róża), pobudzać apetyt i poprawiać trawienie (gorczyce), a także działać przeczyszczająco (aloes) i zapierająco (czarna porzeczka). Poprzez wpływ na układ krążenia mogą regulować ciśnienie, a także krzepliwość krwi. Dzięki zawartości witamin i minerałów poprawiają metabolizm organizmu. Nawrót do medycyny naturalnej pozwala coraz częściej wykorzystywać ich działanie przeciwbakteryjne, a nawet przeciwrobacze. Wiele leków stosowanych w konwencjonalnej medycynie pochodzi właśnie z roślin leczniczych np.: atropina, opium, glikozydy naparstnicy.

ROŚLINY O DZIAŁANIU PRZECIWZAPALNYM

Rumianek pospolity – rumianek leczniczy:
Napar z rumianku ma korzystne działanie na przewód pokarmowy, w okresie niemowlęcym znosi kolki jelitowe, bóle brzuch, wzdęcia. Dzieciom starszym zalecany jest w zaburzeniach trawienia, nieżytach żołądkowych, oraz podczas antybiotykoterapii. Rumianek wykazuje także działanie kojące, uspokajające szczególnie gdy spożywany jest regularnie. Napary z rumianku stosowane są zewnętrznie w postaci kąpieli, okładów, płukania w skazie białkowej, wszelkiego rodzaju podrażnieniach skóry, pokrzywce. Stosuje się także do przemywania oczu zdrowych. W inhalacjach stosujemy przy katarach, kaszlu, sapce u niemowląt. U starszych dzieci napar z rumianku może służyć do płukania jamy ustnej i gardła.

Przygotowanie naparu:

Popularnym preparatem jest azulan – jest to alkoholowy wyciąg z kwiatów rumianku o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Może być stosowany w pielęgnacji niemowląt jako dodatek do kąpieli (w ilości powodującej słabe zabarwienie wody).

ROŚLINY WIATROPĘDNE I PRZECIWSKURCZOWE

Biedrzeniec anyż – anyż – anyżek
W okresie niemowlęcym stosowany jest jako lek regulujący trawienie, łagodzi bóle brzuszne, kolki jelitowe, wzdęcia. Spożywany przez matki karmiące pobudza laktację, przechodzi do pokarmu i działa korzystnie na przewód pokarmowy niemowlęcia. U dzieci i młodzieży ze względu na działanie wykrztuśne wykorzystywany jest przy kaszlu i w przebiegu zapalenie krtani, oskrzeli, gardła. Stosowany zewnętrznie odpędza komary, zabija świerzbowce, wszy, pchły, kleszcze.

Koper włoski – koperek słodki
W okresie niemowlęcym stosowany ze względu na działanie pobudzające trawienie i perystaltykę jelit, działa korzystnie w zaparciach, ułatwia usuwanie gazów jelitowych. Przy bólach brzucha stosowany często w połączeniu z rumiankiem. Zalecany jest dla kobiet karmiących piersią ze względu na swoje działanie mlekopędne. Jest ponadto dobrym lekiem wykrztuśnym stosowanym u małych dzieci niemowląt w postaci miodu koperkowego.

Kminek zwyczajny
U niemowląt stosowany jest w zaburzeniach trawienia, w kolkach jelitowych, wzdęciach, przy lekkich biegunkach. U dzieci starszych ułatwia trawienie poprzez stymulację wydzielania żółci, soku żołądkowego i trzustkowego. Kminek wykazuje działanie mlekopędne, wskazany więc jest w okresie karmienia.