Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Garderoba noworodka

Przebieranie to jedna z najczęstszych rzeczy, jakie wykonuje się przy opiece noworodka. Zadbać należy, aby odbywało się to sprawnie bez nieprzyjemnych doznań dla malucha. Za sprawą odpowiednio dobranej garderoby, możemy przebieranie uczynić kolejnym przyjemnym rytuałem. Tak więc ubranka noworodka powinny przede wszystkim charakteryzować się funkcjonalnością. Efektowny wygląd, kolorystyka znajdują się w dalszej kolejności.

Koszulki: najlepiej wykonane z batystu lub bawełny, powinny łatwo przechodzić przez dużą głowę noworodka. Jeśli posiadają rozcięcia na ramionach bądź są wiązane to będzie to o wiele łatwiejsze. przypadku wiązania z tyłu powinny posiadać naddatek aby części zachodziły na siebie zabezpieczając przed odsłonięciem plecków.

Kaftaniki: wykonane z batystu lub bawełny , najlepiej zapinane od przodu z szerokimi rękawami W garderobie malucha powinno znaleźć się najmniej 4 koszuli i 4 kaftaniki.

Śpioszki: zapinane są na ramionkach i w celu przebrania właściwie muszą być zdjęte.

Pajacyki: są poręczniejsze gdyż posiadają zatrzaski w kroku i na nóżkach, więc wystarczy jedynie je rozpiąć aby zmienić pieluchę. Zatrzaski, które znajdują się od tyłu mogą czasami uwierać malucha, więc jeśli wybierzemy te z zapięciem z przodu – problem z głowy.

Czapeczka: główka dziecięca jest dużą powierzchnią utraty ciepła, stąd należy ją osłaniać w obawie przed schłodzeniem. Pamiętajmy o tym zwłaszcza po kąpieli, przed planowanymi spacerami. Najlepiej jeśli osłania dodatkowo uszy i posiada troki do zawiązywania.

Skarpetki: służą do ochrony stópek przed chłodem, powinny być dostosowane rozmiarem do stópek dziecięcych. Zbyt mocny ściągacz będzie uciskać łydkę. U starszych niemowląt warto pamiętać, aby podeszwa była antypoślizgowa.

Kombinezon, kocyki ( 2 sztuki), sweterki: są ubrankami, które stosujemy w zależności od pory roku.