Chwytanie

Rozwój chwytania jest zapoczątkowany przez fazę odruchów prymitywnych, które stopniowo ustępując pozwalają na rozwój zdolności świadomego chwytania. Proces rozwoju chwytania postępuje z rozwojem funkcji mięśni stopniowo idąc od mięśni barków, następnie ramion po drobne mięśnie rąk. Początkowo chwytanie odbywa się wewnętrzną stroną rąk, a następnie stopniowo końcami palców.

NOWORODEK

Kciuk jest odwinięty a palce zgięte. Podczas karmienia wzmaga się zgięciowe ułożenie wszystkich kończyn. Odruch chwytny ręki składa się z szybkiej fazy zamknięcie i następującej fazy trzymania.

KONIEC 2 MIESIĄCA

Stopniowo wydłużają się okresy, w których dłonie są rozwarte.

KONIEC 3 MIESIĄCA

Na widok czerwonego przedmiotu dziecko reaguje gwałtownie fiksując wzrok wyciągając jedną bądź obie ręce Ręce są lekko rozwarte. Umiejętność powinna być obustronna.

KONIEC 4 MIESIĄCA

Niemowlę potrafi przenieść ręce przed twarzyczkę i obserwować je. Pojawia się zdolność obustronna prowadzenia przedmiotów do ust. Dziecko bawi się swoimi rękami przez około 3 sekundy.

KONIEC 5 MIESIĄCA

Występują nieskoordynowane ale ukierunkowane uderzenia przedmiotu obiema rękami.

KONIEC 6 MIESIĄCA

Dziecko sięga i celnie chwyta otwartą ręką z powierzchnią dłoniową skierowaną ku dołowi. Pojawia się wyhamowywanie przed uchwyceniem i przekładnie przedmiotu z ręki do ręki. Przy przekładaniu przedmiotu czas utrzymywanie go oburącz trwa około 5 sekund. Jest to związane z odruchem chwytnym, który stopniowo ustępuje.

KONIEC 7 i 8 MIESIĄCA

Dotychczas dziecko trzymając jedną rączką przedmiot upuszczało go podczas chwytania drugą ręką innej rzeczy. Obecnie potrafi koncentrować się na obu rękach i nie dochodzi do upuszczenia przedmiotu.

KONIEC 9 MIESIĄCA

Do upuszczenia przedmiotu dochodzi na skutek świadomego otwarcia dłoni.

KONIEC 10 MIESIĄCA

Chwyt pęsetowy polega na utrzymywaniu przedmiotu pomiędzy wyprostowanym wskazicielem i kciukiem, świadczy to rozwoju przeciwstawiania kciuka. Umiejętność powinna być obustronna. Zamierzone uderzanie przedmiotami o siebie świadczy o daleko posuniętej koordynacji ruchowej.

KONIEC 11 i 12 MIESIĄCA

Niemowlę po spostrzeżeniu przedmiotu zdecydowanie i celnie zbliża rękę z otwartymi szeroko: kciukiem i wskazicielem i chwyta pomiędzy zgięty wskaziciel i zgięty kciuk ( chwyt szczypcowy). Umiejętność powinna być obustronna.