Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Za mało pokarmu

New compact electric breastpump to increase milk supply for breastfeeding mother isolated on white background

Kobieta podczas karmienie piersią wcześniej czy później zada sobie pytanie, czy pokarm jest produkowany w wystarczającej ilości , i czy nie jest go za mało dla dziecka. Tym bardziej, że rozwijające się dziecko potrzebuje coraz więcej mleka, a dodatkowo zdecydowanie szybciej potrafi opróżnić pierś, bo nabrało dużej wprawy w ssaniu piersi.

W pierwszej kolejności mama poczuje, że piersi nie są już tak obrzmiałe, i nie ma takiego uczucia pełności, stopniowo zakończy się odruchowy niekontrolowany wypływ pokarmu. Innymi powodami zmniejszenia się ilości pokarmu mogą być problemy hormonalne, zbyt rzadkie karmienie, stresy i choroby.
Inne problemy z ilością pokarmu, który otrzymuje dziecko nie muszą być związane z jego brakiem, tylko z nieprawidłowym sposobem karmienia. Niewystarczającą ilością mleka zawsze odbijają się na dziecku poprzez zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego. Mama musi być pewna, czy maluszek ssie prawidłowo, czy pokarmu jest wystarczająca ilość. Jest to punkt wyjścia do rozpoczęcia działań, które mają spowodować powrót do stanu prawidłowego.

Niewystarczającą ilość pokarmu – co robić?

Jak zwiększyć produkcję pokarmu?

Jeśli zdarzyło się. że z jakiegoś powodu nie karmiłaś swojego dziecka przez jakiś czas (np. wyjazd, choroba z pobytem w szpitalu), a ściąganie pokarmu nie było wystarczająco efektywne i wyraźnie zmniejszyła się jego ilość, musisz zadbać o wzrost jego wytwarzania. Najlepiej zadziała ponowne i częste karmienie dziecka, zgodnie z jego potrzebami. Wbrew pozorom ilość pokarmu bardzo szybko, nawet w ciągu 2 dni, ponownie dostosuje się do zapotrzebowania niemowlęcia i częstość karmień powróci do normy. Jeśli jesteś zaniepokojona, czy Twój Maluch najada się w ten sposób, poproś o poradę pediatrę. Oceni on stan dziecka i rozwieje Twoje wątpliwości.

Szczególnie silnie stymulują laktację karmienia w porze nocnej, nie należy więc z nich rezygnować. Zdarza się, że zaniepokojona mama dokarmia dziecko w godzinach wieczornych, aby nie było głodne i spokojnie przesypiało noc. Takie postępowanie zredukuje z czasem laktację i w efekcie skróci okres karmienia piersią.
Aby jak najdłużej utrzymać laktację wystarczy karmić dziecko tak często, jak dziecko chce, także w porze nocnej, a pierwsze dodatkowe pokarmy (najczęściej jest to zupka jarzynowa) wprowadzić dopiero po ukończeniu przez malucha pierwszych 6 miesięcy życia.