Za mało pokarmu

Kobieta podczas karmienie piersią wcześniej czy później zada sobie pytanie, czy pokarm jest produkowany w wystarczającej ilości , i czy nie jest go za mało dla dziecka. Tym bardziej, że rozwijające się dziecko potrzebuje coraz więcej mleka, a dodatkowo zdecydowanie szybciej potrafi opróżnić pierś, bo nabrało dużej wprawy w ssaniu piersi.

W pierwszej kolejności mama poczuje, że piersi nie są już tak obrzmiałe, i nie ma takiego uczucia pełności, stopniowo zakończy się odruchowy niekontrolowany wypływ pokarmu. Innymi powodami zmniejszenia się ilości pokarmu mogą być problemy hormonalne, zbyt rzadkie karmienie, stresy i choroby.
Inne problemy z ilością pokarmu, który otrzymuje dziecko nie muszą być związane z jego brakiem, tylko z nieprawidłowym sposobem karmienia. Niewystarczającą ilością mleka zawsze odbijają się na dziecku poprzez zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego. Mama musi być pewna, czy maluszek ssie prawidłowo, czy pokarmu jest wystarczająca ilość. Jest to punkt wyjścia do rozpoczęcia działań, które mają spowodować powrót do stanu prawidłowego.

Niewystarczającą ilość pokarmu – co robić?

Jak zwiększyć produkcję pokarmu?

Jeśli zdarzyło się. że z jakiegoś powodu nie karmiłaś swojego dziecka przez jakiś czas (np. wyjazd, choroba z pobytem w szpitalu), a ściąganie pokarmu nie było wystarczająco efektywne i wyraźnie zmniejszyła się jego ilość, musisz zadbać o wzrost jego wytwarzania. Najlepiej zadziała ponowne i częste karmienie dziecka, zgodnie z jego potrzebami. Wbrew pozorom ilość pokarmu bardzo szybko, nawet w ciągu 2 dni, ponownie dostosuje się do zapotrzebowania niemowlęcia i częstość karmień powróci do normy. Jeśli jesteś zaniepokojona, czy Twój Maluch najada się w ten sposób, poproś o poradę pediatrę. Oceni on stan dziecka i rozwieje Twoje wątpliwości.

Szczególnie silnie stymulują laktację karmienia w porze nocnej, nie należy więc z nich rezygnować. Zdarza się, że zaniepokojona mama dokarmia dziecko w godzinach wieczornych, aby nie było głodne i spokojnie przesypiało noc. Takie postępowanie zredukuje z czasem laktację i w efekcie skróci okres karmienia piersią.
Aby jak najdłużej utrzymać laktację wystarczy karmić dziecko tak często, jak dziecko chce, także w porze nocnej, a pierwsze dodatkowe pokarmy (najczęściej jest to zupka jarzynowa) wprowadzić dopiero po ukończeniu przez malucha pierwszych 6 miesięcy życia.