Wózek

Chcąc kupić odpowiedni wózek dla dziecka należy dokładnie zapoznać się z ofertą rynkową. Rozpatrzyć rodzaj wózka w zależności od wielu czynników tak aby posługiwanie się nim nie było udręką a pozwalało na chwile relaksu podczas spaceru z dzieckiem.

W sklepach znajduje się szeroka gama najróżniejszych wózków w pełnym przekroju cenowym, ale nie każdy z nich będzie dla was odpowiedni i nie zawsze ten najdroższy. Przed wizytą w sklepie dobrze jest się zastanowić nad kilkoma istotnymi czynnikami.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI WÓZEK?

Wiek dziecka i pora roku.
Tradycyjne wózki głębokie są bardzo przydatne dla małego niemowlęcia. Okres przydatności jest jednak ograniczony tym, że dziecko wraz ze wzrostem może nie mieścić się w gondoli a ponadto pozycja leżąca dość szybko jest mało interesująca dla ciekawego świata małego człowieka. W wieku 7 – 9 miesięcy będziemy musieli zmienić wózek głęboki na inny. Wózki głębokie dobrze sprawdzają się w czasie jesieni i zimy chroniąc przed zimnem, wiatrem i deszczem. Jeżeli więc dziecko rodzi się późną jesienią bądź zimą dobrze jest rozważyć zakup wózka posiadającego gondolę. Spacerówki są przeznaczone dla dzieci siedzących, umożliwiają im podczas jazdy obserwowanie świata. Wiek, w którym możemy zacząć dziecko przewozić w spacerówce uzależniony jest od rozwoju dziecka, od tego czy siedzi i jak stabilizuje główkę. Będzie się to wahało, niemniej jednak po 6 miesiącach możemy rozważać zakup spacerówki. W przypadku gdy dziecko urodziło się wiosną można zastanowić się nad zakupem głębokiej spacerówki. Wyposażenie dodatkowe takiego wózka i sprzyjająca aura pozwolą na spacery w nie mniej komfortowych warunkach dla dziecka. Wózki wielofunkcyjne a więc składające się ze spacerówki i gondoli rozwiążą masz problem bowiem przy zakupie takiego pojazdu nie musimy się martwić o kolejny wydatek.

Warunki mieszkaniowe
Wózek nie jest tylko pojazdem jeżdżącym, od czasu do czasu trzeba go również przenieść i przewieźć. Istotne jest czy ciężki wózek będzie musiała znieść jedna osoba z czwartego piętra, oraz czy w mieszkaniu będzie wystarczająco dużo miejsca dla nierozkładalnego wózka. Lekki składany i poręczny wózek może być znacznym ułatwieniem w rutynie codziennych spacerów, zwłaszcza jeżeli mama będzie w pojedynkę stawać przed zadaniem wybrania się na przechadzkę ze swoim malcem. Jeśli wasze spacery nie ograniczają się jedynie do okolic zamieszkania to warto sprawdzić czy wózek po złożeniu zmieści się do bagażnika samochodu.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ W SKLEPIE?

Atesty
Ważne aby wózek posiadał certyfikat bezpieczeństwa ( trójkąt z wpisanym B). Inne takie jak opinia Instytutu Matki i Dziecka świadczą o jakości wyrobu i tym , że spełnia określone wymagania z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka. Informacje o spełnieniu wymagań innych krajów świadczą „na plus”.

Wyposażenie dodatkowe
Wyposażenie dodatkowe zawarte w cenie wózka uatrakcyjniają zakup i przyczyniają się do mniejszych późniejszych kosztów. Poręczne i trwałe elementy dodatkowe zwiększają funkcjonalność wózka.

Gwarancja producenta
Ważny jest okres gwarancji. Najczęściej spotykany rok po zakupie w którym koszty naprawy pokrywa producent. Dobrze jest znaleźć czas na zapoznanie się z warunkami gwarancji i czasem realizacji napraw. Najlepiej jeśli serwis znajduje się w miejscu zamieszkania a oferta obejmuje np.: wózek zastępczy w okresie naprawy. Sprzedający udzieli informacji czy dotychczasowa obsługa serwisu była satysfakcjonująca. Najlepiej jest jednak aby wózek był na tyle solidny i nie usterkowy, że nie wymagać będzie napraw.

Obsługa w sklepie
Brak zainteresowania i zdawkowe odpowiedzi mogą być wskazówką, że nie będziesz mile widziany jeżeli zgłosisz się z powodu usterki bądź innego problemu związanego z użytkowaniem wózka. Lepiej unikać takiego miejsca.

WÓZKI GŁĘBOKIE – na co zwracamy uwagę?

Wymiary i głębokość gondoli
Ze względu na bezpieczeństwo dziecka z uwzględnieniem spodziewanego wzrostu nie powinny być mniejsze jak 80cm x 35cm x 20cm ( dł. x szer. x gł.)

Materiał wyściełający gondolę

  • od wewnątrz tkanina oraz gąbka lub inny materiał amortyzujący,
  • jakość materiału i estetyka zapewniają trwałość i lepsze użytkowanie wózka,
  • ciemniejszy kolor nie będzie tak eksponował drobnych zabrudzeń,
  • całość powinna się łatwo demontować do prania.

Ciężar gondoli
Ważny dla tych którzy będą przenosić gondolę.

Zamocowanie gondoli
Solidne i pewne warunkuje bezpieczeństwo dziecka.

Możliwość przypięcia szelek
Ważne będzie gdy dziecko stanie się bardziej ruchliwe i wymagać będzie dodatkowego zabezpieczenia.

Napinacze budki
Zwracamy uwagę w jaki sposób pracują tzn. czy nie wydają zbyt głośnych odgłosów podczas stawiania budki, gdyż to może być powodem budzenia dziecka.

Koła
Rozmiar kółek ma duże znaczenie dla komfortu dziecka podczas jazdy. Pamiętamy o nierównych chodnikach i wysokich krawężnikach. Duże koła umożliwiają płynna jazdę lepszą kontrolę wózka zwłaszcza przy nierównościach terenu. W przypadku wózków głębokich małe kółka do tego samo skrętne są złym rozwiązaniem. Odwracając się mogą w pewnych okolicznościach stanąć w poprzek i uniemożliwić dalszą jazdę. Koła samo skrętne zaopatrzone są w blokady, które mają to do siebie, że dość szybko ulegają uszkodzeniu.

Amortyzacja
Jest jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na komfort jazdy. Spośród wielu typów wyróżniamy: amortyzatory paskowe, wahacze oraz sprężynowe. Ocena stopnia amortyzacji jest zależna od zastosowanego urządzenia. Ważne jest samo wrażenie podczas jazdy, którą warto przeprowadzić przed zakupem. Sprawdzamy kołysanie się na boki i w osi wózka i oceniamy jego płynność. Amortyzatory powinny być wykonane solidnie z dobrego materiału odpornego na zużycie.

Hamulce
Hamulec musi być niezawodny i dobrze blokować oba koła jednocześnie. W przypadku wózków głębokich niedopuszczalne hamulce oddzielnie blokujące oba koła.

 

„PARASOLKI” – na co zwracamy uwagę?

„Parasolka” to wózek przeznaczony do przewożenia dziecka na krótsze dystanse, prosty w budowie i obsłudze. Nie gwarantuje takiego komfortu jak spacerówka, niemniej jednak można go wykorzystać w pewnych okolicznościach: krótkie spacery, podczas zakupów. Wybierając się na spacer należy pamiętać, że nie najlepiej sprawdza się w warunkach terenowych.

Składanie i rozkładanie
Mechanizm powinien być nieskomplikowany umożliwiający szybkie składanie i rozkładanie. Dobrze jeżeli jest to do wykonania jedną ręką.

Wymiary i ciężar
Niewielki ciężar i wymiary stanowią o wartości parasolki. Po złożeniu parasolka powinna dać się nieść w jednej ręce i nie przewracać się po postawieniu na ziemi. Pozwoli to na niesienie np.: w jednej ręce dziecka w drugiej złożonego wózka, jeżeli wystąpi taka konieczność.

Regulacja oparcia
Powinna być co najmniej trójpoziomowa umożliwiając drzemkę podczas spaceru.

Barierka ochronna
W parasolkach ze względu na mniejszą zabudowę kontakt ze światem zewnętrznym jest większy, wymaga to odpowiedniego zabezpieczenia, aby dziecko nie wysunęło się do przodu. Uzyskamy to dzięki barierce ochronnej i pasach bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa
Najlepsze to pasy pięciopunktowe. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych pasów, które są montowane do ramy wózka.

Kółka przednie
W parasolkach przednie koła są samo skrętne umożliwiając łatwe manewrowanie (w sklepach, supermarketach). Ważna jest solidna blokada i średnica kółek nie mniejsza niż 15 cm.

Podpórka pod nogi
Dobrze jeżeli wózek poza paskiem podpierającym stopy wyposażony jest w podpórkę obejmującą podudzia, która ma możliwość regulacji.

Amortyzacja
Nie jest aż tak istotna jak w innych rodzajach wózków.

Hamulce
Jedynie w parasolkach dopuszczalne są hamulce odrębne na oba koła. Zwracamy uwagę na solidność wykonania.

Wyposażenie dodatkowe
budka, pelerynka przeciwdeszczowa, parasol, bagażnik

SPACERÓWKI – na co zwracamy uwagę?

Wymiary
Pamiętamy, że spacerówka może być użyteczna nawet do 3 roku życia, dlatego jej wymiary powinny uwzględnić rozwój dziecka. Długość oparcia nie powinna być mniejsza niż 40 cm, długość siedzenia 25 cm a szerokość siedzenia co najmniej 32 cm.

Barierka ochronna
Jest istotnym elementem bezpieczeństwa, równocześnie spełniając rolę podpórki. Należy zwrócić uwagę na sposób zamocowania w przypadku barierek ruchomych – czy odpowiednio dobrze trzymają się ramy wózka. Dziecko samo potrafi zdemontować barierkę, która słabo trzyma się reszty wózka.

Kółka i amortyzacja
Powinny spełniać podobne funkcje jak w wózkach głębokich. Należy spodziewać się częstszych spacerów w terenie, a tam sprawdzą się jedynie duże kółka i dobra amortyzacja.

Wyposażenie dodatkowe
Zwracamy uwagę na elementy dodatkowe takie jak budka, pelerynka, śpiworek, parasol, torba, moskitiera. Zdecydowanie przydadzą się podczas długich spacerów oraz niesprzyjającej pogody.

Regulowane oparcie
Możliwość łatwej zmiany położenie oparcia, najlepiej kilkustopniowe umożliwia drzemkę dziecka podczas spaceru.

Napinacze budki
Zwracamy uwagę w jaki sposób pracują tzn. czy nie wydają zbyt głośnych odgłosów podczas stawiania budki, gdyż to może być powodem budzenia dziecka.

Koła
Rozmiar kółek ma duże znaczenie dla komfortu dziecka podczas jazdy. Pamiętamy o nierównych chodnikach i wysokich krawężnikach. Duże koła umożliwiają płynna jazdę lepszą kontrolę wózka zwłaszcza przy nierównościach terenu. W przypadku wózków głębokich małe kółka do tego samo skrętne są złym rozwiązaniem. Odwracając się mogą w pewnych okolicznościach stanąć w poprzek i uniemożliwić dalszą jazdę. Koła samo skrętne zaopatrzone są w blokady, które mają to do siebie, że dość szybko ulegają uszkodzeniu.

Amortyzacja
Jest jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na komfort jazdy. Spośród wielu typów wyróżniamy : amortyzatory paskowe, wahacze oraz sprężynowe. Ocena stopnia amortyzacji jest zależna od zastosowanego urządzenia. Ważne jest samo wrażenie podczas jazdy, którą warto przeprowadzić przed zakupem. Sprawdzamy kołysanie się na boki i w osi wózka i oceniamy jego płynność. Amortyzatory powinny być wykonane solidnie z dobrego materiału odpornego na zużycie.

Hamulce
Hamulec musi być niezawodny i dobrze blokować oba koła jednocześnie. W przypadku wózków głębokich niedopuszczalne są hamulce oddzielnie blokujące oba koła.

 

WARTO WIEDZIEĆ

  • Lekki wózek łatwiej jest wnieść po schodach.
  • Niewielki rozmiar wózka po jego złożeniu umożliwi przewiezienie go w bagażniku samochodu.
  • Dobrze jeżeli wózek po złożeniu ma możliwość zablokowania i nie przewraca się.
    Prostota obsługi, szybie składanie i rozkładanie przydają się, gdy trzeba sobie radzić samemu.
  • Bogate wyposażenie dodatkowe w cenie wózka zwiększa funkcjonalność wózka i uatrakcyjnia zakup.
  • Ważnymi elementami bezpieczeństwa są: szelki pięciopunktowe, łatwy dostęp do hamulca.
  • Możliwość zdejmowania pokrycia będzie przydatna przy praniu.
  • Solidność wykonania, dobre materiały wpływają na estetykę i trwałość wózka.