Kolka

Skąd się bierze kolka?

Przyczyny kolki nie są do końca poznane. Pojawia się najczęściej w 2 lub 3 tygodniu życia i najczęściej występuje w godzinach popołudniowych, lub po karmieniu. Dziecko jest niespokojne, rozpaczliwie krzyczy podciągając nóżki do brzucha. Brzuszek jest twardszy, wzdęty. Kolka może trwać kilka do kilkunastu minut, ale zdarza się, że dziecko płacze przez godzinę i dłużej. Powodem kolki może być gromadzące się w jelitach powietrze połykane przez dziecko podczas karmienia. Innym powodem kolki może być nietolerancja białka występującego w krowim mleku, co ma duże znaczenie w rodzinach alergików. Nadmiar docierających do niemowlęcia bodźców może dodatkowo wzmagać dolegliwości.

Postępowanie

Podstawową rzeczą jest zachowanie spokoju, gdyż kolka jest jedynie objawem, nie zaś chorobą. Rodzice stają przez trudną próbą, gdyż powtarzający się płacz dziecka mogą dezorganizować życie codzienne, do tego często nie bardzo wiadomo w jaki sposób można ulżyć maleństwu. Każdemu dziecko pomagają inne czynności i jest to sprawą wypracowania własnej skutecznej metody na kolkę

Dobre rady

  • Weź dziecko na ręce i przytul pozwalając maleństwu wypłakać się.
  • Połóż ciepły okład na brzuszek np.: z cieplej wyprasowanej pieluchy pozwala to na złagodzenie się dolegliwości.
  • Masuj brzuszek poprzez przyciąganie zgiętych w kolankach nóżek, czy też wykonywanie kulistych ruchów dłońmi naśladując młyńskie koło.
  • Podawaj do picia herbatki z kopru włoskiego poprawiające perystaltykę i funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
  • Jeśli dziecko jest karmione piersią mama powinna zastanowić się nad swoją dietą w poszukiwaniu produktów, które mogą powodować kolkę: mleko krowie, ostre przyprawy, kapusta, kalafior, czekolada. Jedyną skuteczną metodą jest metoda prób i błędów wymagająca dużo konsekwencji od mamy.
  • Zadbaj by podczas karmienia dziecko nie połykało mleka zbyt łapczywie, a po każdym karmieniu powinno odbić się maluchowi. W tym celu pionizujemy dziecko tak aby powietrze wydostawało się z żołądka.
  • Wieczorna kąpiel jest sprawdzonym sposobem łagodzącym obawy kolki.
  • Regularny rozkład dnia oraz ograniczenie ilości bodźców także pomogą rodzicom w radzeniu sobie z kolką.
  • W aptece spotykane są różne specyfiki działające wspomagająco np.: viburcol, powinno się jednak konsultować ich stosowanie z pediatrą.