Bolesne brodawki

Bolesność brodawek jest jednym z głównych powodów zaniechania karmienia piersią. Dotkliwy ból może do tego prowadzić. Uświadomienie mamy o doniosłości karmienia piersią, korzyści dla dziecka i dla niej samej będzie wsparciem w trudnych i bolesnych chwilach.

Brodawki są naturalnie nawilżane i dezynfekowane poprzez wydzielinę gruczołów Montgomery’ego znajdujących się w otoczce brodawek. Właściwie poza prostymi zabiegami kosmetycznymi takimi jak mycie samą wodą nie wymagane jest inne postępowanie pielęgnacyjne. Ponadto produkowana w ostatnim trysemestrze ciąży siara jest doskonałym środkiem ochronnym brodawek.

Nieprawidłowo ukształtowane brodawki to takie które są płaskie lub wklęsłe wymagają ćwiczeń Hoffmana lub stosowania nakładek korekcyjnym ( najlepiej skontaktować się z poradnią laktacyjną). Nie są powodem do rozpaczy gdyż najważniejszy jest pozytywny pierwszy kontakt z dzieckiem, kontynuacja stosowania ćwiczeń lub nakładek.

Bolesne brodawki są częstym utrapieniem w pierwszych dobach po porodzie. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i zwiększoną wrażliwością. Przedłużająca się bolesność może prowadzić do zaczerwienienia, popękania a nawet krwawienia. Zazwyczaj progresja zmian jest związana z nieumiejętnym przystawianiem dziecka do piersi. Błędy te należy wyeliminować gdyż za każdym podaniem piersi noworodek będzie ją ranił. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas karmienia przy nawale pokarmu , gdy pierś jest twarda i noworodek chwyta jedynie brodawkę. Postępowaniem będzie odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu przed przystawieniem malca do piersi. Pamiętać należy, aby przy kończeniu karmienia nie wyciągać brodawki z usta dziecka, dobrym sposobem będzie włożenie małego palca pomiędzy brodawkę i dziąsła, tak aby bez drażnienia delikatnie ją wysunąć.

Inne powody bolesności brodawek

Jak leczyć chore brodawki?