Nosidełko

Nosidełko jako alternatywa dla wózka jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, jeżeli wybieramy się na spacer w miejsce, gdzie nie zmieści się wózek. Może być udogodnieniem w domu, jeśli rodzice muszą się zająć równocześnie innymi czynnościami. Nosidełko jest odciążeniem dla zmęczonych rąk, a dla dziecka możliwością bliższego kontaktu z rodzicami. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa w nowych nieznanych okolicznościach.

JAK ZBUDOWANE JEST NOSIDEŁKO?

Kosz
Jest elementem, który podtrzymuje niemowlę od dołu i boków, posiada wycięcie na nóżki. Powinien być wystarczająco głęboki i uszyty z jednego elementu. Wycięcie na nóżki powinno być wystarczająco szerokie aby nie uciskać ud przenoszonego dziecka. Dobrze jest wziąć pod uwagę że ciepłe odzienie dziecka stanowi dodatkową warstwę i taka nóżka wymaga więcej miejsca. Krok powinien być dość szeroki aby zagwarantować szersze rozstawienie bioderek.

Szelki z klamrami
Zamontowane do kosza spoczywają na barkach rodziców powinny być więc odpowiednio szerokie, wykonane z wytrzymałego i miękkiego materiału. Istotne jest skrzyżowanie szelek na plecach co wpływa, że nosidełko się lepiej „trzyma”. regulacja szelek pozwala na użytkowanie nosidełka przez różnych pod względem budowy i wzrostu opiekunów. Szelki powinny być zaopatrzone w duże solidne klamry wykonane z trwałego materiału. Moment zamknięcia klamry powinien byś wyraźnie słyszalny (klik) dając gwarancję dobrego zapięcia.

Materiał
Użyty do wykonania nosidełka materiał powinien być naturalny np.: bawełna z elementami pianki poliuretanowej. Odpowiednie atesty Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny zagwarantują nietoksyczność materiału i fakt przebycia prób wytrzymałościowych. Szwy materiału powinny być wykonane mocno i estetycznie.

Oparcie na główkę
Najlepiej jeśli oparcie jest miękkie i wygodne. Poza zabezpieczeniem główki poprawia komfort dziecka.

WARTO WIEDZIEĆ