Sposoby utrwalania żywności

Suszenie
W trakcie suszenia pozbawia się produkty wody przez co zapobiega to rozwojowi drobnoustrojów oraz ustaje aktywność wielu enzymów. W produkcie suszonym hamowany jest przebieg reakcji chemicznych między składnikami co zapobiega psuciu się. Proces ten wykorzystywany jest do kondycjonowania herbaty, kawy, do otrzymywania suszonych owoców w produkcji makaronów i innych przetworów. Suszenie w warunkach normalnych przyczynia się do utraty witaminy C w produktach.

Mrożenie
Jest to przechowywanie produktów w temperaturze do (- 18) stopni C. Dla każdego produktu określa się maksymalny czas przechowywania. W produktach mrożonych składniki odżywcze są na ogół dobrze zachowane. W przypadku warzyw zamrożenie pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych (do zamrożenia dochodzi zaraz po zbiorze). Mrożenie nie może być wykorzystywane w przechowywaniu mleka, śmietany, grzybów i ogórków. Zamrożenie powoduje zmiany struktury tkankowej miąższu wielu owoców.

Blanszowanie
Jest to proces poprzedzający mrożenie polegający na krótkotrwałym trwającym kilka minut ogrzaniu warzyw w temperaturze 85-100 stopni C. Blanszowanie unieczynnia enzymy tkankowe zapobiegając zmianom zabarwienia oraz walorów smakowych mrożonych warzyw. Dodatkowo niszczone są bakterie. Blanszowaniu poddaje się warzywa liściaste, groch, fasolę, szparagi, kukurydzę, kalafior i brokuły. Proces ten nie jest konieczny dla marchwi, papryki, owoców, cebuli, czosnku oraz pietruszki.