Oko niemowlaka

O kolorze oczu decyduje struktura oka zwana tęczówką. W tęczówce oka gromadzi się melanina, która jest barwnikiem wytworzonym przez melanocyty. Są to komórki, które znajdują się w samej tęczówce w postaci warstwy, która decyduje o kolorze oka. Tęczówka oczu brązowych zawiera o ok. 40 procent więcej melaniny niż  tęczówka oczu niebieskich. Aktywność melanocytów a przez to produkcja melaniny w tęczówce rozpoczyna się wcześnie, jednak wzmaga po 1-3  tyg od urodzenia, dlatego kolor oczu zmienia się nawet do 5  roku życia, kiedy to aktywność melanocytów ustaje. Oczy noworodków o jasnej skórze są w większości niebieskie, i jest to związane z małą  ilością melaniny. Z czasem, w zależności od uwarunkowań genetycznych kolor oczu może zmienić się w brązowe, czarne lub inne.

Noworodki mrugają 1-4 razy na minutę i stopniowo zwiększa się  po  4-6 tym  miesiącu życia.

Noworodki płaczą one „na sucho” gdyż ich gruczoły łzowe nie wydzielają łez. Natomiast pierwsze łzy pojawiają się po 2-gim miesiącu życia.

Plamka żółta, struktura oka umożliwiająca obserwowanie szczegółów, tworzy się w 4 miesiącu życia dziecka.

Noworodek w pierwszych dniach swego życia skupia wzrok na przedmiotach znajdujących się w odległości nie przekraczającej 18-25 cm. Wynika  to z tego, że nie kontroluje mięśni oka i soczewki. Gdy w pobliżu oczu dziecka znajdzie się  jakiś przedmiot wtedy skupi na nim wzrok.

W pierwszych tygodniach życia dziecko chętnie przygląda się twarzom, zwłaszcza od około piątego tygodnia życia. Ta uwaga utrzymuje się przez kilka miesięcy. W następnej kolejności niemowlę zaczyna interesować się kolorowymi kształtnymi przedmiotami.