Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Z eporadnika

Chciałbym zapytać, jaki wpływ mają pieluchy tetrowe (wielorazowe) na bioderka dziecka? Czy szerokie pieluchowanie pieluszkami tetrowymi jest konieczne?

Pieluchy same w sobie nie mają żadnego wpływu na rozwijające się bioderka. Ich stosowanie zalecenia jest ponieważ dzięki założeniu 1-2 pieluch dodatkowo uzyskuje się większe odwiedzenie w biodrach co jest korzystniejsze. Stosowanie dodatkowej pieluchy jest zależne od sytuacji. Jeśli dziecko ma odparzenia do tego mamy letnią porę dziecka to mocno zastanowić należy się nad szczelnym zawijaniem dziecka. Generalnie jednak pieluchowanie jest dość szeroko przyjęte jako postępowanie profilaktyczne zapobiegające dysplazji. Pieluchowanie nie jest konieczne, ale zalecane. Jest to prosty nie uciążliwy dla dziecka sposób o ile nie powoduje oparzeń. Innymi sposobami na uzyskanie większego odwiedzenia w bioderkach jest w przypadku starszych niemowląt układanie na brzuszku, oraz odpowiednie noszenie dziecka.

Synek mojej przyjaciółki po wyjściu ze szpitala w ciągu dwóch tygodni nie przybrał na wadze. Jest karmiony piersią na żądanie. Jaka może być tego przyczyna? I jeszcze jedno pytanie, Szymonek ma wzmożone napięcie mięśni. Skierowano go na rehabilitację. Jaka jest tego przyczyna i czym to grozi?

W odpowiedzi na to pytanie w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że mamy do czynienia z sytuacją nieprawidłową. Dziecko w pierwszym miesiącu powinno przybrać 700-800g. W pierwszej kolejności zastanowić się należy nad tym czy nie ma jakichkolwiek nieprawidłowości w technice karmienia, i czy nie ma za mało pokarmu. Inną częstą przyczyną nieprawidłowego przybierania wagi u noworodków może być infekcja dróg moczowych. Reasumując powodów może być kilka i należy je szybko wychwycić, aby po wyeliminowaniu dziecko rozwijało się prawidłowo. Co do sprawy wzmożonego napięcia w odniesieniu do małego przyrostu wagi, trudno jest połączyć oba problemy ze sobą. Wzmożone napięcie mięśniowe może stanowić w przyszłości problem natury neurologicznej stąd wymaga nadzoru długofalowego neurologicznego i rehabilitacyjnego. Jakkolwiek dziecko musi nie zwlekając trafić do pediatry.

Czy to prawda, że nie powinno się 2-miesięcznego dziecka nosić na rękach w pozycji pionowej, podobno źle to wpływa na kręgosłup (nie chodzi mi tu o sadzanie tylko trzymanie przytulonego malucha do siebie w pozycji pionowej)?

Dziecko 2-miesięczne może być noszone w pozycji pionowej o ile dobrze stabilizuje główkę, jest to wymóg. Jeśli natomiast maluch ma problemy z utrzymywaniem główki, to musimy ją podeprzeć (na ramieniu, na poduszce), co skłania nas do bardziej poziomego układania.

Moje 7-tygodniowe dziecko, karmione piersią, bardzo często ma czkawkę miedzy posiłkami. Czy można temu jakoś zaradzić np. podając cos do picia ?

W przypadku wystąpienia czkawki należy dziecko dopoić herbatką lub przystawić do piersi. Czkawka występuje często przy oziębieniu np. przy przewijaniu. Proszę na to zwrócić uwagę.