Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Pierwszy spacer

Decyzja o wyjściu na pierwszy spacer jest uzależniona od kilku czynników, w pierwszej kolejności odnosimy się do tego, czy dziecko jest zdrowe. W następnej kolejności rozważyć należy warunki pogodowe oraz porę roku. Tak więc zdrowego, donoszonego noworodka urodzonego latem, przy dobrej pogodzie możemy właściwie zabrać na spacer już w drugim tygodniu życia. Często jednak nie ma tak sprzyjających warunków, stąd czas kiedy zdecydujecie się na spacer może wahać się dość znacznie. Przygotowaniem do spaceru jest tzw. „werandowanie”, o którym piszemy wcześniej. Zasadniczą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwage jest dostosowanie ubioru do warunków pogodowych tak, aby nie przegrzać, ani nie wyziębić dziecka. Zazwyczaj rodzice mają skłonność do zbyt ciepłego ubierania swoich pociech. Warto zastanowić się nad wyborem miejsca pierwszego spaceru. Propozycją dla pierwszego i kolejnych spacerów jest las lub park z dala od zgiełku na świeżym powietrzu. Zanim wybierzecie się na spacer z malcem dobrze zastanówcie się co może być potrzebne. Unikniecie wtedy niepotrzebnego zdenerwowania w chwili, gdy okaże się, że jednak czegoś nie wzięliście ze sobą, ustrzeże przed konieczności powrotu do domu.

Co zabrać?

Torba
Podstawa rzecz, może być specjalnie do tego zakupiona, bądź przystosowana podręczna torba mamy. Ważne aby posiadała odpowiednie przegródki, gdyż wszystko wrzucone jak do worka w bezładzie szybko się na was to zemści. Pamiętajcie, że herbatka w butelce ma to do siebie , że lubi się wylać, a szybkie poszukiwanie niezbędnego klucza od domu może przyprawić o atak serca. Jeśli w torbie znajdzie się odpowiednia przegródka, która nie pozwoli przewrócić się butelce i inna, gdzie umieścicie swoje ważne przedmioty unikniecie opisanych niedogodności .

Podkład do przewijania dziecka.
Posłuży wam do położenia dziecka podczas przewijania, które może się przydarzyć na spacerze. Najlepiej aby była to rzecz wodoodporna, ale równie dobrze sprawić się może w tym ręcznik.

Pieluchy
Ile zabrać pieluch ? Nie ma dobrej odpowiedzi. Na początku lepiej jest wziąć więcej niż potrzeba. Z czasem jak nabierzecie doświadczenia z pewnością ich ilość będzie zdecydowanie lepiej dostosowana do wieku dziecka i długości spaceru. Zapewne lepiej na spacerze sprawdzą się pieluszki jednorazowe, choć zwolennicy tetrowych mogą się z tym nie zgodzić. Dodatkowa pielucha tetrowa zapewne przyda się na wypadek gdy maluszek uleje, zabierzcie więc ją ze sobą.

Chusteczki pielęgnacyjne
Wspaniały wynalazek, który pozwoli usunąć zanieczyszczenia ze skóry dziecka w stopniu pozwalającym dalszy spacer. Producenci przewidzieli także to, że na spacery nie potrzeba zabierać całego pudełka, zakupcie więc mniejsze bardzo przydatne opakowanie. Jeszcze jedno zastosowanie mokrych chusteczek to toaleta rączek dziecka.

Środki pielęgnacyjne
Będzie to wasz krem przeciwodparzeniowy, który na co dzień stosujecie. W słoneczne dni potrzebny będzie także krem przeciwsłoneczny ochronny, którym pokryjecie odsłoniętą skórę. Pamiętajcie, że nadmierne promieniowanie jest niebezpieczne także zimą.

Ubranka na zmianę
Należy przewidzieć to, że czasami ubranka ulegają przemoczeniu pomimo coraz zmyślniejszych pieluch jednorazowych. Na tą okoliczność dodatkowy komplet ubranek jest rozwiązaniem. Jeśli wybieracie się na dłuższą wizytę u rodziny lub znajomych jest to podstawowy wymóg do spełnienia.

Woreczek foliowy
Co zrobić ze zużytą pieluszką i chusteczkami. Nie zawsze znajdzie się w raz kosz na śmieci. W przypadku pieluch terowych musicie je przecież zabrać do domu. temu właśnie posłuży wam torebka lub worek foliowy.

Pokarm, herbatka w butelce
Nie zawsze tak się składa, że mama karmi piersią. To jedna z niedogodności karmienia sztucznego, trzeba przygotować ze sobą pokarm zabrać go i zadbać aby nie ochłodził się nadto. Jeśli planujecie krótki spacer w pobliżu domu, możecie założyć, że wrócicie na czas aby nakarmić głodnego maluszka. Na gorące dni, a także dla zajęcia czymś pociechy zabierzcie herbatkę, która uatrakcyjni dziecku spacer.

Jedzenie dla dziecka i przekąska dla mamy
Najlepsze okazują się przekąski w słoiczkach, które jednak wymagają zabrania ze sobą łyżeczki, należy zadbać, aby łyżeczka była czysta, odpowiednio zapakowana. W potrzebie chwili może okazać się niezbędny: flips lub biszkopt, bądź inna sucha przekąska. Jedna ważna uwaga dotycząca karmienia podczas spaceru dotyczy tego aby nie dochodziło do sytuacji, że dziecko najada się przekąskami, zawsze wtedy po powrocie ze spaceru będziecie mieli problem z podawaniem posiłku zasadniczego. Nie zapominamy również o mamach, które powinny mieć w zanadrzu również coś dla siebie: sok, owoc, może chrupkie pieczywo.

Dodatkowe rzeczy
Dodatkowe okrycie na zmianę pogody, zabawki dla dziecka: grzechotka lub inne montowane do ramy wózka, książeczka dla starszych malców.