Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Z eporadnika

Synek ma w tej chwili 8 miesięcy, chodzi w domu w skarpetkach antypoślizgowych, na dworze przez chwilę nosi buciki, by móc postać przy ławce. Co jeszcze można robić? Czy wskazane są jakieś wizyty u ortopedy?

Jedyne co można Pani poradzić to obserwowanie dziecka i jego rozwoju, nie należy przyśpieszać osiągnięć ruchowych swojego dziecka, niech odbywa się to w sposób naturalny. Jeżeli mogę poradzić Państwu, nie decydujcie się na stosowanie chodzika dla dziecka, stosujcie prawidłową dietę, która ustrzeże dziecko przed późniejszą nadwagą. Wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się w czasie wzrostu powinny być wyjaśniane przez lekarzy.
Wizyta u ortopedy jest rzeczą polecaną, część dzieci była już przez niego oglądana przy profilaktyce dysplazji biodra. Jeśli więc Państwa maleństwo nie było oglądane przez ortopedę polecam taką wizytę. Natomiast jeśli byliście już u niego i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, to o ile nie wyznaczona została kolejna wizyta, proponuje – skończone 12 miesięcy.

Ile godzin na dobę powinno spać dziecko w wieku 8 miesięcy? Czy duża ilość godzin snu nie jest objawem choroby (np. 16 godz.)

Jak na dziecko 8-miesięczne 16 godzin snu w ciągu doby jest to stosunkowo długo. Granica pomiędzy stanem prawidłowym lub nieprawidłowym jest płynna, wszystko odnosi się do rozwoju dziecka. Więc jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i w badaniach podstawowych i badaniu pediatrycznym nie ma odstępstw od normy, to może to uchodzić za stan prawidłowy.

Mój syn ma obecnie skończone 7 m-cy, waży 7200 – czy nie powinnam bardziej zadbać o jego wagę?

Nie można ustosunkować się do wagi Pani dziecka, ponieważ nie jest znana waga urodzeniowa. W wieku 4 miesięcy (niektórzy pediatrzy uważają, że w szóstym miesiącu życia) waga urodzeniowa ulega podwojeniu. W badaniu moczu obecność krwinek czerwonych w ilości do 10 w polu widzenia uznawana jest za normę. Można zrobić dodatkowe badanie, które pozwoli ocenić ilość krwinek czerwonych w dobowej ilości moczu i wówczas będzie wiadomo czy jest norma czy nie.

Mój syn skończył właśnie 7 m-cy, intensywnie raczkuje, samodzielnie wstaje trzymając się mebli. Czy mogę juz małemu kupić buciki ale tylko po to, by na spacerze przez chwilę mógł sobie tak pochodzić?

Pani synek rozwija się bardzo szybko, większość dzieci dopiero od około miesiąca potrafi samodzielnie siedzieć. Jeśli dziecko samodzielnie podejmuje pewne czynności rozwojowe wcześniej niż większość rówieśników to nie jest to niczym nieprawidłowym. Natomiast jeśli zachęceni nowymi zdobyczami rozwojowymi swojego dziecka rodzice zaczynają wykazywać chęć ” pomagania” to nie zawsze jest to z korzyścią dla pociechy. Z opisu Pani wynika, że postępujecie Państwo prawidłowo. Jeśli chodzi o zakup bucików to nie widzę żadnych przeciwwskazań. Jedynie mogę doradzić aby do sklepu wybrać się z dzieckiem i dobrze przymierzyć obuwie uwzględniając to, że za kilka miesięcy, gdy buciki będą bardziej potrzebne mogą okazać się za małe. Kupcie więc odrobinę większe i dodatkowo załużcie grubszą skarpetkę.

Moja córeczka ma 7,5 miesiąca. Od dwóch tygodni bawi się w chodziku. Radzi sobie bardzo dobrze i nie daje się z niego wyciągnąć.

Chodziki są niestety niewskazane. Po pierwsze dzieci takie wolniej rozwijają zmysł równowagi, często zbyt wcześnie są prowokowane do chodzenia, w konsekwencji dzieci z chodzików relatywnie później rozpoczynają samodzielne chodzenie w porównaniu z rówieśnikami. Ale ich rodzice mają mniej bólu krzyża. Szczerze odradzam chodziki.

Moja córeczka zaczęła ósmy miesiąc i chciała bym wiedzieć, jak długo powinna latem w polskich warunkach pogodowych przebywać na dworze oraz jak długo można ją wystawiać bezpośrednio na słońce.

W okresie letnim czas pobytu dziecka na dworze uzależniony jest wyłącznie od temperatury i warunków pogodowych. Nie eksponujemy dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dzieci powinny przebywać w cieniu lub półcieniu. Skórę zabezpieczamy kremami zawierającymi filtry ultrafioletowe. Podaż witaminy D należy rozpatrzyć indywidualnie. Czapeczka nie jest niezbędna, ale może być potrzebna w chłodne letnie dni.