Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Książki dla malca

W tym okresie dziecko już wyraźnie zwraca uwagę na słowa wypowiadane przez ludzi z otoczenia. Warto to wykorzystać przez zainteresowanie dziecka książkami. Czytajcie dziecku książki podczas karmienia lub zabawy, stopniowo zaangażuje się w czytany tekst, będzie naśladowało twoje zachowanie. Czasami może to być jedynym argumentem dla niejadka i ułatwić karmienie. Przy zakupie książek pamiętajcie, że powinny być wykonane z grubej tektury o zaokrąglonych kantach, ilustrowane wyraźnie i kolorowo. Zakładki i różnego rodzaju klapki i wmontowane mechanizmy samogrające uatrakcyjnią wspólne czytanie tekstu, który powinien być prosty i najlepiej rymowany.

Jak czytać książki – kilka rad

Pokazujcie dziecku książeczki z kolorowymi obrazkami. Obcowanie dziecka z książką zaczynamy od 6- 8 miesiąca od kolorowych wyraźnych obrazkowanych książeczek. Na początku cieszyć powinno rodziców nawet krótkotrwałe zainteresowanie, które z wiekiem i kontaktem dziecka będzie się stale wydłużać. Pierwsze książeczki będą czytane rączkami, ustkami i mogą lądować często na podłodze, dlatego odpowiednia twarda okładka to zasadniczy wymóg książki niemowlaka.

Podczas czytania wspólnie oglądajcie książeczkę, starajcie się nazywać pokazywane przedmioty. Pierwsze oznaki zainteresowania czynnego objawią się gdy dziecko zaczyna przekładać strony, stopniowo zaczyna zauważać to co znajduje się na nich. Docelowo za niedługo będziecie mogli śledzić jak wasza pociecha sama weźmie książkę z półki następnie wskazując narysowane w niej przedmioty będzie je nazywać. Za niedługo jest trudne do określenie, dużo zależy od rodziców na ile potrafią zainteresować dziecko książką, czy mają wystarczająco czasu.

Książka powinna być zawsze z wami, na spacerze, podczas wizyty u dziadków, nawet przy kąpieli (te wykonane ze specjalnych materiałów). Trzymajcie książki w dostępnym dla dziecka miejscu, tak aby zawsze mogło podejść i wziąć sobie ją samodzielnie. Dzień bez książki to dzień stracony.

Dawajcie dzieciom książki jako prezenty, kolekcjonujcie je i nie pozbywajcie się gdy dziecko rośnie. Może wasz maluszek będzie miał w przyszłości siostrzyczkę lub braciszka, a może w najbliższej rodzinie szykuje się komuś pociecha. Wartościowe książki dla dziecka nie są tak proste do zdobycia. Nic bardziej mylącego, że pomimo bardzo dużego wyboru w księgarniach znajdziecie coś ciekawszego niż np.: stare wydanie Lokomotywy Jana Brzechwy zachowane okresu waszego dzieciństwa. Może zdarzyć się że zakupicie 10 kolorowych nowych pięknych wydań, a wasza pociecha upatrzy sobie coś całkiem niepozornego.