Szczoteczka do zębów

Dbania o zęby powinniśmy uczyć dzieci jeszcze w pierwszym roku życia. Po wyrżnięciu się ząbków sposobem na czyszczenie ząbków jest wilgotna gaza nawinięta na palec, którą pocieramy ząbki. Kolejnym etapem w pielęgnowaniu uzębienia jest specjalna gumowa szczoteczka. Wstępem do samodzielnego mycia zębów będzie rozpoczęcie trzymania szczoteczki, wkładanie do buzi oraz niezgrabne poruszanie jej głównie najczęściej jak naśladowanie rodziców. Istotne jest wytworzenie samego nawyku posługiwania się szczoteczką, więc początkowo nie zwracamy uwagi na sposób, w jaki jest to robione przez malucha. Natomiast w późniejszym okresie uczymy dziecko właściwego posługiwania się szczoteczką i będzie to zdecydowanie łatwiejsze u dzieci, które wcześniej wyrobiły w sobie nawyk mycia zębów.

Według zaleceń stomatologów mycie zębów powinno być wykonywane przy użyciu pasty z fluorem. Częstotliwości mycia zębów proponowana przez stomatologów to 2-3 razy dziennie przez co najmniej 3 minuty. W użyciu proponowane są szczoteczki średnio twarde lub miękkie. Natomiast przestrzenie międzyzębowe czyszczone być powinny nitką dentystyczną lub z użyciem specjalnej szczoteczki pęczkowej. Jako uzupełnienie służą specjalne płyny zawierające substancje dezynfekujące i odświeżające oraz fluor. Obecnie oferowanych jest wiele rodzajów szczoteczek do zębów i środków pielęgnacyjnych. Przed wyborem odpowiedniego powinno się uwzględnić jego wiek, stan uzębienia oraz prawidłowość zgryzu. Znaczenia ma jej kształt, kolor oraz funkcjonalność. Dziecko powinno być na wstępie zachęcone jej wyglądem, stąd ciekawy kształt i żywy kolor może być dobrym rozwiązaniem. Bądźcie pewni, że jeśli szczoteczka nie spodoba się waszemu maluchowi, to mało prawdopodobne jest, aby udało się wam zachęcić go do mycia ząbków.

Gumowe szczoteczki dla niemowlaków powinny być wybierane jako pierwsze szczoteczki. Poza samym myciem ząbków przydatne są do wielu zabiegów higienicznych w jamie ustnej:

Kolejne to szczoteczki do nauki samodzielnego mycia zębów mają kształt dostosowany do możliwości chwytnej rączki małego dziecka. Głównym zadaniem w tym okresie jest nauka dziecka jak chwytać, jak trzymać i jak posługiwać się szczoteczką.

Szczoteczki miękkie z małą główką są następnym etapem w nauce mycia zębów. Szczoteczki te mogą mieć różne długości włosia (wewnątrz krótsze, na zewnątrz dłuższe lub ścięte ukośnie z czubkiem), co umożliwia dokładniejsze dotarcie to mniej dostępnych miejsc. Jeśli dodatkowo zaopatrzone są w grzechotkę staną się dobrą zabawką. Szczoteczki grające służą do nauki prawidłowego szczotkowania zębów. Szczoteczka działa w ten sposób, że wydaje dźwięki jedynie przy prawidłowym prowadzeniu od z góry na dół. Natomiast przy nieprawidłowym szczotkowaniu poprzecznym szczoteczka nie wydaje dźwięków.