Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Z eporadnika

Dziecko skończyło 4-m-ce, w nocy przesypiało 3-5 godzin. Teraz budzi się co godzinę, jaka może być tego przyczyna?

Dziecko w tym wieku karmione piersią ma prawo budzić się do karmienia nawet co godzinę. Zwiększona ilość karmień nocnych jest sprawą przejściową i świadczy o zwiększeniu zapotrzebowania energetycznego dziecka.

Mój syn 11.04. kończy trzy miesiące. Jak do tej pory był karmiony wyłącznie piersią, bez dokarmiania i dopajania. Kiedy mam wprowadzać soczki (jabłuszko) i zupki do jego jadłospisu?

Dziecku karmionemu piersią pierwszy bezmleczny posiłek w postaci zupki jarzynowej wprowadzamy w 6 miesiącu życia, wcześniej tzn. w 4-5 miesiącu można wprowadzić soki warzywne lub owocowe (z marchwi, jagód, malin, porzeczek). Proszę wziąć pod uwagę fakt, że u wielu matek wprowadzenie innego pokarmu powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka, o ilość podobną do podawanej w bezmlecznych posiłkach.

Mój syn ma skończone 4 miesiące i krzykiem domaga się siadania. Czy mogę mu na to pozwalać?

Wnioskuję, że dziecko rozwija się dobrze, nie należy ograniczać jego chęci do siadania. Musicie Państwo jednak okupić to zwiększoną uwagą. Dziecko wymaga podpierania, zwłaszcza jeśli jest bardziej ruchliwe. Gdy dziecko rozwinie bardziej zmysł równowagi, pomocne mogą okazać się poduszki do podbierania.