Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Z eporadnika

Bardzo chciałabym dowiedzieć się, kiedy maluch jest zdolny do lotu samolotem? Mam na myśli, bardzo malutkie dziecko, 2-3-miesięczne. Czy wskazane jest podanie dziecku herbatki uspokajającej?

Nie ma określonego wieku, od którego uzależnia się latanie dziecka samolotem. Dobrze jest uwzględnić kilka ważnych rzeczy: unikanie pośpiechu i zdenerwowania związanych z formalnościami na lotnisku, dostosowanie czasu odlotu i lądowania do pory karmienia. Dobrym pomysłem jest podanie herbatki uspokajającej, gdyż dziecko wymaga więcej picia właśnie w czasie lotu. Pamiętać należy, że na skutek zmian ciśnienia atmosferycznego nasilać mogą się objawy zapalenia ucha. Dzieci po lotach samolotowych są również podatniejsze na zapalenie ucha.

Jestem mamą 3-miesięcznej Julii. Chciałabym dowiedzieć się, jakie ćwiczenia można wykonywać z niemowlęciem. Słyszałam o gimnastyce na gumowej piłce, która rozwija zmysł równowagi.   

Osobiście nic nie wiem odnośnie ćwiczeń na „piłce” mających wpływać na rozwój zmysłu równowagi. Zmysł równowagi kształtuje się zresztą w chwili, gdy dziecko zaczyna siadać, a więc około 6 miesiąca życia. W podejściu do rozwoju ruchowego dziecka pierwszym wymogiem jest wprowadzanie ćwiczeń odpowiednich do rozwoju. Dla dziecka przy końcu 4 miesiąca będzie to między innymi podciąganie z wykorzystaniem odruchu chwytnego, doskonalenie unoszenia główki przy leżeniu na brzuchu, dobrze jeśli w pobliżu znajdą się ciekawe przedmioty stymulujące do chwytania.

Moja mała córeczka ma obecnie 2 miesiące i 1 tydzień, karmiona jest sztucznie Bebilonem. Urodziła sie z ciemiączkiem 1/1. Czy powinnam podawać witaminę D3.

Dziecko w wieku 2 miesięcy wymaga stosowania witaminy D3 i to nie tylko zawartej w preparacie mleka. Lekarz powinien dobrać dawkę tzn. ilość kropli i preparat witaminy D3. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci urodzonych z małym ciemiączkiem, gdyż istnieje związek pomiędzy witaminą D3 i zarastaniem ciemiączka. Ogólnie rzecz biorąc dziecko z małym ciemieniem wymaga nadzoru lekarskiego, gdyż niepożądane jest zbyt wczesne zarośnięcie ciemiączka. Czeka więc Panią wizyta z pociechą u lekarza wyjaśniająca sprawę witamny D3, ilości, okresu jej stosowania i dalszych kontroli dziecka.

Niepokoi mnie waga mojego syna, ma 3 miesiące i dwa tygodnie, jest karmiony wyłącznie piersią i waży 7700. Czy to nadwaga?

Nie podała Pani wagi urodzeniowej dziecka. W wieku 4 miesięcy dziecko podwaja wagę urodzeniową. Przyrost masy ciała miesięczny w pierwszym półroczu wynosi od 500-800g. Nadwagi w pierwszym roku życia nie rozpoznajemy.

Moja córeczka zasypiając ma drgawki nóg, czasami rąk tzn. krótkotrwałe drgnięcia – czy to coś normalnego?

Krótkotrwałe drgnięcia nie są patologią. Drgawki tak. Nie podaje Pani wieku dziecka, ani przebiegu okresu okołoporodowego, odpowiedz w związku z tym jest niepełna.