Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Szukamy opiekunki

Jak znaleźć nianię do opieki nad dzieckiem?

Zwykle, kiedy mama wraca do pracy i nie ma z kim zostawić dziecka, staje się to dla niej problemem. Jednym z pomysłów, jakie przychodzą jej wtedy do głowy, jest pozostawienie go z nianią. Przemyśl, czego oczekujesz od niani i czego potrzebuje twoje dziecko. Przy doborze niani najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jakim jest ona człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci. Upewnij się, że niania ma możliwość podjęcia się pracy w godzinach, które odpowiadają tobie i twojej rodzinie. A jeśli zajdzie potrzeba  wykaże możliwość elastycznego dostosowania się. Częste zmiany opiekunek nie wpływają dobrze na dziecko. Wybierając osobę do opieki nad swoim dzieckiem, nie bój się pytać jej o szczegóły dotyczące doświadczenia w opiekowaniu się dzieckiem. Możesz zadać jej kilka podstawowych pytań z zakresu rozwoju maluszka, zasad pielęgnacji i takich, na które sama znasz odpowiedź.

Skąd wiedzieć, czy niania się sprawdza?

Nawet jeśli wygląda na to, że niania nawiązała więź z dzieckiem, a pociecha dobrze czuje się w jej towarzystwie, do niani miej ograniczone zaufanie. Zwłaszcza na początku waszej współpracy. Zawsze masz prawo zadzwonić do domu, aby spytać nianię, co robi dziecko. Dobrym pomysłem jest wcześniejszy powrót do domu raz na jakiś czas, co pozwala zaskoczyć nianię i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Można także wypytać sąsiadów, czy nie zauważyli czegoś dziwnego w zachowaniu niani.
Kiedy mama wraca do pracy i zostawia dziecko z obcą osobą, powinna zwrócić uwagę na stosunek dziecka do niani. Jeśli na jej widok jest smutne lub zaczyna płakać, jest to sygnał, że należy jak najszybciej podziękować jej za współpracę.

Jak zacząć współpracę z nianią?

Aby wasze stosunki dobrze się układały, pamiętaj o kilku sprawach:

Jeżeli zdecydujesz się na specjalistkę, osobę wykształconą i przygotowaną do zawodu niani, prawdopodobnie będzie ona miała swoje metody w temacie, jak dobrze wychować dziecko.

Bez względu na to, czy niania jest specjalistką, czy osobą z pasją opiekującą się dziećmi, poproś ją o szczegółowy zakres jej propozycji i koniecznie omów z nią zasady, jakie panują w waszym domu, czyli na przykład pory posiłków lub rodzaje kar (w zależności od przewinienia).

Dobra niania będzie się starała nie wprowadzać zamieszania w życie dziecka i dostosuje swoje metody do zwyczajów danej rodziny, a przede wszystkim do dziecka.

Stopniowo oswajaj dziecko z nianią. Na początku niech przychodzi na kilka godzin dziennie (w twojej obecności) – będziesz miała okazję zaobserwować, jak odnosi się do dziecka i czy ma z nim dobry kontakt.

Na wstępie ustal też wszystkie warunki pracy i wynagrodzenia. Ustal na przykład wynagrodzenie za pracę w weekendy, a także zasady korzystania ze sprzętów domowych.

Pamiętaj – niania nie jest gosposią. Niania powinna być do dyspozycji tylko i wyłącznie twojego dziecka. Dlatego konkretnie określ zakres jej obowiązków.