Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce

  1. Szczepienie podstawowe skojarzoną szczepionką potrójną przeciw ODRZE, ŚWINCE I różyczce należy podać w 13 – 14 miesiącu życia.
  2. Dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej PRZECIW ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE Należy podać w 10 roku życia. Szczepieniem tym objęta jest cała populacja dzieci w Ww. Roczniku.
  3. W stosunku do dzieci powyżej 10 roku życia, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki skojarzonej przeciw ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE, należy systematycznie uzupełnić brakującą dawkę szczepionki, nie później niż do ukończenia 19 roku życia. Dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 1996 roku.
  4. Wykonane w 7 roku życia szczepienie preparatem monowalentnym przeciw ODRZE nie jest przeciwwskazaniem do zaszczepienia preparatem skojarzonym przeciw ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE w 10 roku życia.
  5. Dzieci, które otrzymały dwie dawki skojarzonej szczepionki potrójnej przeciw ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE w poprzednich latach życia, nie wymagają podawania trzeciej dawki Tej szczepionki.
  6. Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na ODRĘ, ŚWINKĘ , RÓŻYCZKĘ nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy ją podać po upływie co najmniej 4 tygodni Od wyzdrowienia.
  7. Nie zaleca się zachodzenia w ciążę w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki potrójnej Przeciw ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE, pomimo że zajście w ciążę w okresie 3 miesięcy Od jej podania nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych u płodu.