Nowe problemy

Większy lęk przed rozstaniem, który pojawia się w tym okresie, jest związany z coraz lepszą pamięcią dziecka, które kojarzy czynności wykonywane przez rodziców przed rozstaniem: włożenie butów, okrycia. Dziecko zawczasu starać się będzie zapobiec temu poprzez rzewny płacz.

‘Nie wiem, czego chcę’ jest dość typowym zachowaniem dziecka jednorocznego. Jest to związane z tym, że dziecko chcąc uzyskać jak najwięcej samodzielności równocześnie odczuwa lęk przed nowymi rzeczami. Dziecko powinniśmy zachęcać do coraz większej samodzielności, ale wtedy gdy nas potrzebuje, musimy być zawsze przy nim. Zagwarantuje to dziecku poczucie bezpieczeństwa, które przezwycięży jego obawy.

Coraz gorszy apetyt jest naturalnym zjawiskiem związanym z tym, że dziecko już nie będzie wzrastać tak intensywnie jak dotychczas. Poza tym wokół jest tyle bardziej interesujących rzeczy do robienia niż jedzenie posiłków. Pogorszenie apetytu może byś po trosze spowodowane chęcią decydowania przez dziecko jak i co będzie jadło. Pamiętajmy, że w tym czasie wzrastające zęby trzonowe mogą być powodem dość dokuczliwych dolegliwości bólowych, co odbija się także na apetycie.

„Pełen ręce roboty” w obserwowaniu i nadzorowaniu wspinającego się na meble i biegającego nieustannie po domu malca, są wynikiem nabywania przez dziecko umiejętności ruchowych wraz z coraz lepszą zdolnością kojarzenia.