Menu
Zaloguj się Zarejestruj się Napisz do nas O nas

Z eporadnika

Nasza córka skończyła 3 miesiące i już próbuje (wprawdzie z pomocą) siadać. Czy nie jest to zbyt wcześnie i czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na jej dalszy rozwój fizyczny?

Jako wiek, w którym dziecko powinno siadać uważa się 6 miesięcy, opóźnienie tego powinno być konsultowane z lekarzem. Co do wcześniejszego siadania, jeśli dziecko podejmuje aktywność można ją wspierać. Myślę, że u państwa dziecko stara się podciągać do siadania, gorzej natomiast jest z samym siedzeniem. Powiem tak: pomaganie w próbie podciągania się do siedzenia może być prowadzone, natomiast na siedzenie u 3 miesięcznego dziecka jest trochę za wcześnie. Myślę, że najodpowiedniejszą radą będzie prowadzenie niewymuszonego wspierania dziecka w jego aktywności wynikającej z rozwoju.

Mój syn ma 4 miesiące i krzykiem domaga się siadania. Czy mogę mu na to pozwalać?

Wnioskuję, że dziecko rozwija się dobrze, nie należy ograniczać jego chęci do siadania. Musicie Państwo jednak okupić to zwiększoną uwagą. Dziecko wymaga podpierania, zwłaszcza jeśli jest bardziej ruchliwe. Gdy dziecko rozwinie bardziej zmysł równowagi pomocne mogą okazać się poduszki do podbierania.