Powrót do strony głównej
1 ROK > CHOROBY > narządu ruchu
 • DYSPLAZJA BIODRA DZIECIĘCEGO
 • pojęcie dysplazji, jak dochodzi do jej powstania, rozpoznanie, naturalny przebieg, leczenie dysplazji, ważne dla rodziców, z ePoradnika
  NATURALNY PRZEBIEG DYSPLAZJI
  Dysplazja, pozostawiona sama sobie, nie rozpoznana i nie leczona, w niewielkim procencie przypadków zanika samoistnie. Najczęściej jednak postępuje prowadząc do nieodwracalnych zmian. Z chwilą gdy dziecko zaczyna chodzić, nieprawidłowo wykształcona panewka nie jest w stanie utrzymać głowy kości udowej co doprowadza do jej powolnego wysuwania się. Głowa w ten sposób powoduje dalsze zniekształcanie panewki biodra, bądź w najgorszym wypadku wychodzi całkowicie z panewki co określa się zwichnięciem biodra. Wczesne rozpoznanie ma więc temu zapobiec. Część dzieci z dysplastycznym biodrem nie zostaje zdiagnozowana i pozornie rozwija się prawidłowo. Dzieci takie zazwyczaj później rozpoczynają chodzenie. Objawami, które stwierdza się w rozpoznaniu późnym dysplazji są między innymi: skrócenie kończyny, wypuklenie krętarza większego oraz nieprawidłowy chód. W miarę wzrostu dochodzi do szybkiego zużycia się nieprawidłowo ukształtowanego stawu co prowadzi do zwyrodnienia.
  BIODRO PRAWIDŁOWE

  BIODRO NIELECZONE

  <<początek
  LECZENIE DYSPLAZJI STAWU BIODROWEGO
  Założeniem leczenia dysplazji biodra jest centralne utrzymanie głowy kości udowej panewce . Pozwala to na formowanie panewki na głowie kości udowej i powrót prawidłowego kształtu elementów stawowych. Leczenie jest proste, ale wymaga konsekwentnego postępowania. Powinno być wprowadzone i kontrolowane przez ortopedę, który w zależności od swojego uznania i doświadczenia posługuje się specjalnymi aparatami - rozwórkami, które spełniają główny warunek leczenia - centrowanie główki w panewce poprzez utrzymanie bioder w odwiedzeniu i zgięciu stawów. Rozwórki noszą nazwy pochodzące od nazwisk swoich wynalazców i tak : szyna koszli, pajacyk grucy, uprząż pawlika, poduszka frejki.
  Leczenie zwichnięcia biodra polega na wykonaniu nastawienia stawu i unieruchomienia w opatrunku gipsowym zwanym żabką. Niepowodzenie w leczeniu zachowawczym skłania ortopedów do przedsięwzięcia metod operacyjnych.
  <<początek
  INFORMACJA DLA RODZICÓW
  warunki leczenia
 • rodzice muszą być poinstruowani przez ortopedę jak postępować z aparatem
 • czas leczenia jest zależny od ortopedy, który ocenia w jakim stopniu uzyskiwana jest korekcja wady.
 • dobór rozwórki powinien uwzględniać możliwość prowadzenia pielęgnacji dziecka


 • co powinno niepokoić
 • utrzymujący się płacz dziecka po założeniu rozwórki , wymaga kontroli ortopedy
 • zbyt ciasna rozwórka może spowodować zagrożenie niedokrwienia głowy kości udowej i jej martwicę
 • możliwość oswobodzenia się dziecka z aparatu.
 • << początek
  z ePoradnika
  Ortopeda rozpoznał dysplazję (USG) i zalecił stosowanie dziecku specjalnej szyny. Po założeniu nasza córeczka płakała, udaliśmy się do drugiego lekarza, który zalecił poduszka. jednak małš sama się oswobadza. Teraz nie wiem co mamy robić?
  Pytanie jest złożone, a zagadnienie rozległe. Nie mogę państwu poradzić co należy zrobić, decyzja jest uzależniona od was. Z waszego zapytenia nie wynika ile dziecko ma miesięcy, mniemam, że 4-5 miesięcy gdyż potrafi się samo wydostać prawdopodobnie z "poduszki Frajki". Istotą leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie dysplazji, a jeśli dziecko ma 4-5 miesięcy to jest już dosyć późno, nie możecie tracić czasu na szukanie wygodnej dla wszystkich metody leczenia. Prawdą jest, że niektóre aparaty stosowowane w leczeniu dysplazji są dosyć uciążliwe (np: szyna koszli), ale tutaj chodzi o wynik leczenia. Stosowanie odpowiedniego aparatu jest uzależnione od doświadczenia i preferencji leczącego ortopedy, dlatego odpowiedź, który aparat jest lepszy jest trudna. Kończąc dodam, że jeśli dziecko potrafi uwolnić się z aparatu samo to znaczy, że leczenie nie spełnia wymaganych warunków i należy zmienić aparat lub jego rozmiar. Proponuje ponowną wizytę u ortopedy.
  Moje dziecko było leczone na dysplazję stawu biodrowego. Podczas kolejnego badania kontrolnego lekarz stwierdził, stwierdził "koślawe biodro - antetorsję".
  Koślawość biodra i antetorsja to dwa różne pojęcia dotyczące biodra. Każde z nich może być wyznaczone jedynie w badaniach dodatkowych - RTG, USG(antetorsja). W badaniu ortopedycznym, można stwierdzić pewne objawy, które pośrednio świadczą o zwiększonej koślawości lub zwiększonej antetorsji szyjki. Zapewniam Panią, że nic nagle się nie wydarzyło. Dziecko rodzi się z dużą koślawości i antetorsją biodra, w trakcie rozwoju oba parametry zmniejszą się. Natomiast w dysplazji zaburzone jest naturalny proces zmniejszania się tych parametrów i np. pozostaje duża koślawość biodra. Zapewniam też Panią , że dziecko w wieku 1 roku przy stwierdzonych nieprawidłowościach musi być nadal leczone. Odsyłam do lekarza prowadzącego.
  Proszę o informacje na temat innych aparatów ortopedycznych niż szyna Koszli. Dziecko (syn) ma 2 1/2 miesiąca. Tydzień temu założono mu szynę. Zaczęły się kłopoty z jedzeniem (jest karmiony piersią). Do karmienia trzeba zdejmować aparat, inaczej nie chce jeść.
  Zasadniczą rzeczą w stosowaniu aparatów ortopedycznych to aby były stosowane non - stop, co jest bardzo trudne zwłaszcza gdy dziecko jest nieco starsze (3-4 miesiące). Nie dziwie się, że pojawiły się problemy po założeniu szyny Koszli. Ten aparat jest chyba najpopularniejszym w Polsce. Jest to sprawa zwyczajowa, bo np.: w USA najczęściej stosowana jest uprząż Pawlika. Każdy z aparatów ma swoje zalety i wady. Koszla jest sztywnym aparatem, i może być stosowana przez ograniczonych okres czasu. Poduszka Frejki zdecydowanie koliduje z pielęgnacją dziecka - tj musi być zdejmowana do zmiany pieluch co przeczy głównemu założeniu stosowania aparatów.
  Wracając do pytania na jak długo można zdejmować aparat - odpowiedzią jest na jak najkrócej, im dłużej w ciągu dnia będzie stosowany tym szybciej i pewniej uzyskamy efekt leczniczy i oswobodzimy dziecko z dużej niewygody.
  W trzecim miesiącu życia badaliśmy jej bioderka poprzez zrobienie USG, które wykazało, że wszystko jest O.K. Czy dziecko powinno byc jeszcze zbadane przez ortopedę.
  Niepisaną zasadą jest aby lekarz badający bioderka USG badał je także przedmiotowo. Dlatego właściwie to już powinno być wykonane. Proponuje aby pomimo tego że USG wypadło pomyślnie zgłosić się do ortopedy zabierając ze sobą wynik badania.
  <<początek
  .
  rozwój żywienie pielęgnacja szczepienia choroby o nas nota prawna mapa serwisu napisz do nas
  ankietaOK ePoradnik noWWWela sklepikOK kuchnia w sieci forum
  Copyright © 2000-2001 Medycyna & Media